۰
(۰)

مقدمه

پهنای باند شبکه برای تعیین سرعت و کیفیت شبکه بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی روش‌های تست پهنای باند در میکروتیک و مقایسه آن با دیگر ابزارهای اندازه‌گیری شبکه مانند تست سرعت و تأخیر خواهیم پرداخت. همچنین، یک راهنمای کوتاه درباره نحوه انجام تست پهنای باند در  RouterOS میکروتیک ارائه می‌دهیم.

پهنای باند چیست؟

پهنای باند به ظرفیت انتقال شبکه گفته می شود که تأثیر زیادی بر کیفیت و سرعت شبکه و اتصال اینترنت دارد، یعنی حجمی از داده که در یک لحظه می تواند از طریق یک اتصال منتقل شود.
مثل: یک بزرگراه بین شهری که پهنای باند تعداد خطوط این جاده است. با وجود اینکه پهنای باند به طور مستقیم بر سرعت عبور داده‌ها تأثیر نمی‌گذارد، اما اگر پهنای باند کم باشد، در صورت سنگین شدن ترافیک، داده ها با سرعت کمتری می توانند به مقصد برسند.

واحدهای اندازه گیری پهنای باند:

معمولاً به صورت بیت بر ثانیه (bps) اندازه‌گیری می‌شود، اما امروزه به دلیل افزایش پهنای باند شبکه‌ها، معمولاً با پیشوندهای متریک مانند مگابیت بر ثانیه (Mbps)، گیگابیت بر ثانیه (Gbps) یا حتی ترابیت بر ثانیه (Tbps) بیان می‌شود.

پهنای باند و سرعت:

پهنای باند و سرعت معمولا به جای هم استفاده می‌شوند اما این کار کاملاً اشتباه است، پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در هر ثانیه دریافت می‌کنید، در حالی که سرعت، سرعت دریافت یا دانلود آن اطلاعات است.
بیایید آن را با مثال پر کردن وان مقایسه کنیم. اگر شیر آب وان دارای دهانه وسیعی باشد، نسبت به زمانی که لوله باریکتر باشد، آب بیشتری می‌تواند جریان یابد، آب را به عنوان پهنای باند و سرعت جریان آب را به عنوان سرعت در نظر بگیرید.

اساساً، سرعت به سرعت انتقال داده‌ها اشاره دارد، در حالی که تعریف پهنای باند ظرفیت آن سرعت است. با توجه به مثال گفته شده، سرعت به این اشاره دارد که آب با چه سرعتی می‌تواند از طریق یک لوله رانده شود. پهنای باند به مقدار آبی اطلاق می‌شود که می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص از طریق لوله جابه‌جا شود.

پهنای باند و تأخیر:

تاخیر یا نرخ پینگ مدت زمانی که طول می‌کشد تا داده‌ها از منبع به مقصد برسند. اگر پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در هر ثانیه ارسال می‌شود، تأخیر مدت زمانی است که برای انتقال آن اطلاعات لازم است.

پهنای باند و توان عملیاتی:

توان عملیاتی میزان اطلاعاتی است که واقعاً در یک بازه زمانی مشخص تحویل داده می‌شود. بنابراین، اگر پهنای باند حداکثر مقدار داده‌ای است که می‌تواند منتقل شود، توان عملیاتی میزان داده‌ای است که به مقصد خود می‌رسد، با در نظر گرفتن تأخیر، سرعت شبکه، از دست دادن بسته‌ها و سایر عوامل.

مراحل  تست پهنای باند در میکروتیک:

گام اول: فعال کردن BTest در میکروتیک:

۱- به سرور MikroTik وارد شوید.

۲- به منوی Tools >  BTest Server بروید.

۳-تیک گزینه Enabled را بزنید تا حالت تست پهنای باند میکروتیک فعال شود.

۴-  تیک گزینه Authenticate  غیر فعال باشد تا نیازی به احراز هویت نباشد.

۵- گزینه Allocate UDP Ports From برای تغییر پورت اتصال UTP  می باشد.

۶- گزینه Max Sessions نشان دهنده حداکثر تعداد اتصال هاست.

گام دوم: انجام تست پهنای باند:

۱- به منوی Tools > Bandwidth Test بروید.
۲- در پنجره جدیدی که باز می‌شود، گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

  •  IP :Test To سروی که قرار است پهنای باند را تست شود را وارد می کنید.
  • Protocol: پروتکل تست پهنا باند، مانند: UDP یا TCP را انتخاب کنید.
  • Direction: می توانید مشخص کنید پهنای باند receive (دریافت) یا Send (ارسال) یا Both (هردو) تست شود.
  • User and pass: اگر سرور دارای نام کاربری و رمز عبور است، آنها را پر کنید.
  • فیلدهای مورد نیاز را پر کنید و روی Start کلیک کنید.

نتیجه‌گیری:

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا دانش خود را درباره تست پهنای باند میکروتیک، تست سرعت اتصال میکروتیک، تأخیر و توان عملیاتی گسترش دهید. همچنین یک راهنمای کوتاه درباره نحوه انجام تست پهنای باند در میکروتیک ارائه دادیم. اگر سؤالات یا پیشنهاداتی دارید، لطفاً آن‌ها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.