۰
(۰)

رمزگذاری دیسک در Ubuntu برای امنیت داده‌ها

در دنیای در حال توسعه دیجیتال، امنیت داده‌ها اولویت اول است. داده‌های حساس باید به صورت رمزگذاری شده ذخیره شوند تا محافظت شوند. رمزگذاری دیسک در Ubuntu تضمین می‌کند. که داده‌های مهم در صورت خرابی یا سرقت ذخیره‌سازی محفوظ بمانند.شما می‌توانید اقدامات پیشگیرانه متعددی برای محافظت از دستگاه‌های لینوکس در برابر نقض امنیتی احتمالی انجام دهید. یکی از این اقدامات، فعال کردن رمزگذاری کامل دیسک در اوبونتو است.

رمزگذاری کامل دیسک در اوبونتو امکان‌پذیر است، زیرا توسط این سیستم عامل پشتیبانی می‌شود. بنابراین، می‌توانید دیسک را در حین نصب یا پس از نصب اوبونتو رمزگذاری کنید.

به عنوان یک متخصص فناوری اطلاعات یا توسعه‌دهنده، شما بی‌شک نگران تهدیدات سایبری در حال افزایش هستید. تنظیمات پیش‌فرض انتخاب شده در نصب اولیه برای امن کردن دستگاه شما کافی نیست،

و استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی و سیستم‌های لینوکسی بدون وصله‌های امنیتی می‌تواند احتمال نقض امنیت را به شدت افزایش دهد. اگرچه برخی ممکن است ادعا کنند که لینوکس قابل‌اعتمادترین و امن‌ترین سیستم عامل است،

اما پیکربندی نادرست همیشه خطرناک است.در این آموزش با ما همراه شوید تا یاد بگیرید چگونه در اوبونتو یک درایو را رمزگذاری کنید، خواه آن را نصب کرده باشید یا قصد نصب آن را داشته باشید.

پیش‌نیازهای رمزگذاری دیسک در اوبونتو

برای اجرای صحیح این آموزش، گزینه‌های زیر را فراهم کنید و به مرحله بعدی بروید:

  1. یک سرور اجرا شده با اوبونتو VPS.
  2. یک کاربر روت با قابلیت sudo.

فرایند تبدیل داده‌های متن ساده به فرمت غیر قابل فهم به نام متن رمزنگاری شده، رمزگذاری نامیده می‌شود. تنها با استفاده از کلید رمزگذاری، می‌توان متن رمزنگاری شده را تفسیر کرد. سنگ بنای اصلی امنیت داده‌ها، رمزگذاری است.

رمزگذاری دیسک یکی از ویژگی‌های بسیاری است که اوبونتو به صورت پیش‌فرض دارد. برای رمزگذاری یک بخش دیسک، چندین بخش یا کل درایو فیزیکی، یک الگوریتم منحصر به فرد استفاده می‌شود. بدون کلید مخفی که برای رمزگذاری استفاده شده یا یک رمز عبور، دیسک نمی‌تواند باز شود یا دسترسی پیدا کند.

رمزگذاری کامل دیسک (FDE) از حریم خصوصی داده‌های شما با جلوگیری از دسترسی هکرها  به هارد دیسک شما در هنگام عدم فعالیت آن، محافظت می‌کند. رمزگذاری دیسک در اوبونتو به عنوان یک تنظیم امنیتی حیاتی تبدیل می‌شود زمانی که بیشتر کارمندان تصمیم به کار از راه دور می‌گیرند، سازمانی یا از طریق محیط کاری ترکیبی. هرگز نمی‌دانید که چه زمانی تجهیزات یک کارمند ممکن است گم شود یا دزدیده شود

هک کردن فیزیکی در برابر اوبونتو لینوکس آسان است. با این حال، حتی اگر کاربران منو بوت Grub را با رمز عبور محافظت کنند، یک USB قابل بوت همچنان می‌تواند به سیستم فایل دسترسی پیدا کند. در نهایت، بهترین دفاع در برابر هک فیزیکی دیسک سیستم اوبونتو شما ممکن است محافظت با رمز عبور از کل دیسک باشد. این کار همچنین هنگام نصب اوبونتو قابل انجام است.

رمزگذاری کامل دیسک هنگام نصب اوبونتو ضروری است. متأسفانه، تنها راه فعال‌سازی رمزگذاری کامل دیسک، نصب مجدد لینوکس اوبونتو است. اگر قبلاً آن را نصب کرده‌اید، تنها می‌توانید برخی از بخش‌ها را رمزگذاری فعال کنید. فعال‌سازی رمزگذاری کامل دیسک از ابتدا ضروری است، زیرا تمامی نواحی از جمله بخش بوت و فضای تعویض را محافظت می‌کند.

 ویژگی‌های رمزگذاری در اوبونتو :

بهترین  نتیجه قطعی از رمزگذاری یک هارد دیسک در اوبونتو، افزایش امنیت سیستم شما است. همچنین، سیستم عامل و تمامی فایل‌های آن تنها برای کسانی قابل دسترسی هستند که کلید رمزگذاری را دارند. رمزگذاری دیسک در اوبونتو اطمینان می‌دهد که هکرها یا دولت‌ها قادر به نظارت بر کامپیوتر شما و نقض حریم خصوصی شما نیستند.

توجهاتی که باید قبل از رمزگذاری دیسک در اوبونتو بدانید:

قبل از شروع به یادگیری رمزگذاری دیسک در اوبونتو، خوب است که برخی نقاط ضعف را بدانید. که فایل‌های لینوکس بر روی سیستم‌های عامل لینوکس دیگر دشوار خواهد بود. همچنین، در نظر داشته باشید که امکان بازیابی داده‌ها از این بخش‌ها وجود ندارد. با این حال، نکته اصلی این است که تمام اطلاعات کاربر از بین خواهد رفت اگر رمز عبور را فراموش کند.

چگونه در حین نصب اوبونتو دیسک را رمزگذاری کنیم

همان‌طور که ذکر کردیم، دو گزینه برای رمزگذاری دیسک در اوبونتو وجود دارد: در حین نصب و پس از نصب. در این بخش، فرآیند رمزگذاری درایو در حین نصب اوبونتو را بررسی خواهید کرد.اوبونتو در طول فرآیند نصب، رمزگذاری کل درایو را بر اساس استاندارد LUKS فراهم می‌کند. تقریباً تمام توزیع‌های لینوکس از مشخصه رمزگذاری دیسک استاندارد LUKS پشتیبانی می‌کنند. تمام دستگاه بلوکی رمزگذاری می‌شود. هنگام انتخاب طرح بخش‌بندی در طول نصب اوبونتو، گزینه رمزگذاری درایو در دسترس است. بیایید ببینیم چگونه می‌توان رمزگذاری کامل دیسک را در حین نصب اوبونتو فعال کرد:

  1. از این منو “Advanced features” را انتخاب کنید.

از پنجره بعدی، گزینه استفاده از LVM در نصب جدید اوبونتو را انتخاب کنید. سپس، گزینه رمزگذاری نصب جدید اوبونتو برای امنیت را انتخاب کنید.

در مرحله بعدی، شما باید یک کلید امنیتی ارائه دهید. در حالی که کلید بازیابی را می‌توان به صورت دستی ارائه داد، به طور پیش‌فرض نیز به صورت خودکار ایجاد می‌شود. اگر کلید امنیتی خود را فراموش کنید و به دیسک رمزگذاری شده نیاز داشته باشید، می‌توانید از کلید بازیابی استفاده کنید.

نحوه بخش‌بندی هارد جدید توسط اوبونتو نمایش داده خواهد شد. همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید، ما LVM (مدیریت حجم منطقی) را انتخاب کردیم، بنابراین بخش‌های LVM در لیست قرار خواهند گرفت.

پس از اتمام نصب، باید کامپیوتر را راه‌اندازی مجدد کنید. در هنگام بوت، از شما خواسته خواهد شد تا کلید امنیتی را وارد کنید.

نتیجه گیری :

در این مقاله، یاد گرفتید چگونه دیسک را در اوبونتو رمزگذاری کنید. و به شما توضیح داده شد. تا به شما کمک می‌کند تا یک درایو کامل را در اوبونتو رمزگذاری کنید. شما می‌توانید هر یک از راه‌حل‌ها را بر اساس اینکه آیا اوبونتو قبلاً بر روی سیستم شما نصب شده است یا خیر، استفاده کنید. توزیع‌های لینوکس با ارائه رمزگذاری کامل دیسک، کار فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند تا امنیت بیشتری فراهم کنند. این محدودیت‌هایی دارد زیرا تنها در زمان بوت از شما رمز عبور خواسته می‌شود، اما فایل‌ها و داده‌های دیگر شما را محافظت خواهد کرد.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.