یکی دیگر از قابلیت های حیاتی دایرکت ادمین مدیریت رکوردهای DNS می‌باشد که به ما اجازه تعریف و اختصاص دادن یک زیردامنه به یک ایپی را می‌دهد. این قابلیت کاربردهای بسیار زیادی دارد و همانطور که ذکر شد یکی از آنها اختصاص ساب دامین می‌باشد و مورد بعدی نیز تعریف A رکورد و یا جابه‌جایی میل سرور های شرکت می‌باشد. زمانی که شما بخواهید میل سرور های خود را جابه‌جا کنید می‌بایستی به این بخش مراجعه کنید و رکورد های MX را دستخوش تغییرات کنید. کارایی این بخش به این نقطه ختم نمی‌شود و کاربردهای سطح بالایی دارد.

از قسمت مدیریت اکانت وارد قسمت DNS Management بشوید. این بخش در سطح یوزر در دسترس می‌باشد. فراموش نکنید به رکورد های اصلی که در ادامه اشاره خواهیم کرد دست نزنید زیرا باعت قطع ارتباط هاست با دامنه شما و همچنین میل سرور ها می‌شود، البته اگر به صورت دقیق می‌دانید در حال انجام چه کاری هستید می‌توانید هر گونه تغییری را انجام دهید.

پس از ورود به این بخش با صفحه بالا روبرو خواهید شد. در صورتی که اولین بار است به این صفحه مراجعه می‌کنید، رکورد هایی که در این بخش وجود دارند رکوردهای اصلی هستند. برای اضافه کردن یک رکورد جدید بر روی ADD RECORD در بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید. به عنوان مثال ما در این آموزش یک زیر دامنه به ایپی دلخواه اختصاص می‌دهیم.

پس از کلیک بر روی اضافه کردن رکورد با پنجره بالا روبرو می‌شوید که در ادامه تمامی گزینه ها برای شما توضیح داده می‌شود.

Record Type : نوع رکورد را از این منوی کشویی انتخاب کنید. رکورد های A مربوط به برگرداندن اسم به ایپی و بالعکس استفاده می‌شود.

Name : در این بخش نام موردنظر خود را وارد کنید. به عنوان مثال ما زیر دامنه Hosseini.zoip.ir را به آیپی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۰ اختصاص می‌دهیم.

TTL : این فیلد مربوط به زمان زنده ماندن پکت های ارسالی ‌می‌باشد. یعنی یک پکت از چندتا روتر می‌تواند عبور کنید در صورتی که این مقدار برابر با ۳۶۰۰ باشد پکت می‌تواند از این تعداد روتر عبور کند. ttl مخفف Time To Live می‌باشد که به معنای زمان زنده ماندن است.

Value : آیپی مورد نظر یا مقدار موردنظر را در این بخش وارد کنید.

در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات کافی بر روی ADD کلیک کنید تا این رکورد ذخیره شود.

سپس خواهید دید که رکورد مورد نظر شما اضافه شده است. در بیشتر مواقع زمان زیادی طول نمی‌کشد تا زیر دامنه به ایپی متصل شود اما در برخی مواقع نیز نهایتا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. برای ویرایش رکورد ها نیز بر روی نماد مداد در سمت راست رکورد ها کلیک کنید.

در صورتی که قصد ارائه و فروش هاست دایرکت ادمین را دارید، می‌توانید با خرید سرور مجازی دایرکت ادمین و لایسنس دایرکت ادمین از زویپ سرور، نصب و کانفیگ‌های لازم را به کارشناسان شرکت بسپارید.

امیدواریم از این مقاله آموزشی زویپ سرور استفاده لازم را برده باشید.