۰
(۰)

آدرس IP عددی است که برای شناسایی کامپیوتر شما در شبکه‌ها و اینترنت استفاده می‌شود. آدرس IP در اوبونتو برای مشاهده آدرس IP محلی، دروازه پیش‌فرض و سرورهای DNS استفاده می‌شود. دو روش برای پیدا کردن آدرس IP در اوبونتو وجود دارد. در این مقاله، شما یاد خواهید گرفت که چگونه از خط فرمان و رابط گرافیکی کاربر برای داشتن آدرس IP اوبونتو و برقراری ارتباط با روترها در شبکه یا دیگر دستگاه‌ها استفاده کنید. در لینوکس، یک رابط شبکه با آدرس IP آن شناسایی می‌شود که همچنین برای هدایت بسته‌های شبکه به مقاصد مورد نظر استفاده می‌شود.

مانند هر زبان دیگر، پروتکل اینترنت با پیروی از قوانین از پیش تعریف شده برای انتقال اطلاعات ارتباط برقرار می‌کند. این پروتکل توسط تمام دستگاه‌های متصل برای یافتن، ارسال و اشتراک‌گذاری اطلاعات با یکدیگر استفاده می‌شود. هر کامپیوتری، در هر جایی، می‌تواند با هر کامپیوتر دیگری با صحبت کردن به همان زبان ارتباط برقرار کند. با این راهنما همراه شوید تا هر دو روش ذکر شده را برای انجام کارهای خود در سرور اوبونتو و دسکتاپ اوبونتو بررسی کنیم. قبل از آن، بیایید ببینیم آدرس IP چیست تا ذهن شما را تازه کنیم.

فهرست مطالب

  1. چیست آدرس IP و چرا باید آن را بررسی کنیم؟
  2. پیش‌نیازهای پیدا کردن آدرس IP در اوبونتو
  3. چگونه با استفاده از خط فرمان آدرس IP را در اوبونتو پیدا کنیم
  4. سوالات متداول
  5. چگونه IPV4 و IPV6 را در خروجی پیدا کنیم؟
  6. چرا برخی از کاربران لینوکس از دستور iconfig استفاده نمی‌کنند؟
  7. تفاوت بین آدرس IP خصوصی و عمومی چیست؟
  8. نتیجه‌گیری

آدرس IP چیست و چرا آن را بررسی کنید ؟

یک آدرس IP (آدرس پروتکل اینترنت) یک آدرس عددی است که به تمام دستگاه‌های متصل به یک کامپیوتر در یک شبکه برای شناسایی و مکان‌یابی آن دستگاه اختصاص داده می‌شود. آدرس IP داخلی با IP خارجی سیستم متفاوت است. ارتباط بین تمام دستگاه‌های متصل شده به لطف آدرس IP که مختص شبکه است، امکان‌پذیر می‌شود. بسته به نوع آدرس IP (عمومی و خصوصی) که استفاده می‌کنید، کاربرد آن در شبکه شما متفاوت خواهد بود. همانطور که از آدرس فیزیکی شما برای پست استفاده می‌شود.

آدرس IP عمومی برای ارتباطات اینترنتی استفاده می‌شود. با این حال، به هر دستگاه در یک شبکه محلی، آدرس IP خصوصی آن در این زیرشبکه اختصاص داده می‌شود. بدون آشکار کردن فوری آدرس IP عمومی، این آدرس در این شبکه محلی استفاده می‌شود. قبل از ورود به روش‌هایی که می‌توانید آدرس IP را در اوبونتو پیدا کنید، به یادداشت‌های زیر درباره آدرس عمومی و خصوصی نگاهی بیندازید.

برای پیدا کردن آدرس IP عمومی خود، می‌توانید از لینک “ipinfo.io/ip” با اجرای دستور زیر استفاده کنید:

$ curl http://ipinfo.io/ip

و برای پیدا کردن آدرس IP خصوصی خود، ابتدا باید بسته net-tools را نصب کنید:

$ sudo apt install net-tools -y

سپس دستور زیر را برای مشاهده آدرس IP خصوصی اوبونتو خود اجرا کنید:

$ ifconfig

ممکن است به دلایل مختلفی بخواهید آدرس IP خود را بررسی کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید یک روتر را به رایانه خود هدایت کنید، این اطلاعات حائز اهمیت است. روش‌های به دست آوردن آدرس IP در لینوکس کمی با ویندوز یا مک متفاوت است، هرچند ساختار اساسی آدرس یکسان است. همچنین، اگر در اتصال به اینترنت یا دیگر دستگاه‌های متصل به شبکه مشکل دارید، جستجوی آدرس IP به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا مشکل در نحوه پیکربندی شبکه شماست یا خیر.

پیش‌نیازهای پیدا کردن آدرس IP در اوبونتو

برای اینکه این آموزش به درستی کار کند، گزینه‌های زیر را فراهم کنید و ادامه دهید.

یک سرور مجازی لینوکس اجرا شده با اوبونتو .
یک کاربر Root  با امتیازات -sudo

چگونه با استفاده از خط فرمان آدرس IP را در اوبونتو پیدا کنیم

همانطور که گفتیم، امکان پیدا کردن آدرس IP در اوبونتو با دو روش مختلف وجود دارد. اگر به استفاده از خط فرمان علاقه‌ای ندارید و با آن راحت نیستید، این بخش را رد کنید و به بخش بعدی بروید. در غیر این صورت، با ما همراه شوید تا مراحل این بخش را دنبال کنیم.

یک راه سریع برای بررسی آدرس IP در اوبونتو، اجرای دستور زیر است:

$ ip a

یا

ip addr show

هر دو دستور بالا خروجی یکسانی را نشان می‌دهند که شامل آدرس‌های IPv4 و IPv6، آدرس سخت‌افزاری رابط شبکه که MAC address نامیده می‌شود، است.

برای پیدا کردن آدرس IP برای یک رابط شبکه خاص در اوبونتو، باید دستور را با گزینه رابط خاص استفاده کنید. در غیر این صورت، خروجی اطلاعات مربوط به تمام رابط‌های شبکه را نمایش می‌دهد. برای مثال، برای مشاهده اطلاعات فقط برای رابط مورد نظر خود، دستور زیر را اجرا کنید:

ip addr show eth0

در مثال بالا، هنگامی که رابط eth0 را مشخص می‌کنید، اطلاعات مربوط به رابط eth0 را خواهید دید.

همچنین می‌توانید از دستور زیر برای پیدا کردن آدرس IP سرور DNS جاری استفاده کنید:

$ systemd-resolve --status | grep Current

و برای مشاهده آدرس IP دروازه پیش‌فرض، تایپ کنید:

$ ip r

همچنین می‌توانید از دستور hostname برای به دست آوردن فقط اطلاعات پایه‌ای استفاده کنید:

hostname -I

خروجی فقط آدرس IP سیستم را نمایش می‌دهد.

نتیجه:

در این آموزش، شما یاد گرفتید چگونه با استفاده از خط فرمان و رابط گرافیکی کاربر، آدرس IP را در اوبونتو پیدا کنید. هر دو روش توضیح داده شد تا بتوانید روش ترجیحی خود را انتخاب کنید. در هنگام اشتراک‌گذاری آدرس IP خود احتیاط کنید، زیرا به معنای اشتراک‌گذاری آدرس شخصی شماست. بررسی پیکربندی شبکه داخلی به شما کمک می‌کند تا عملکرد شبکه را فعال کنید. پیکربندی آدرس IP استاتیک در اوبونتو نیز با استفاده از یک ابزار خط فرمان که یک رابط شبکه را راه‌اندازی می‌کند، امکان‌پذیر است.

زویپ یکی از شرکت‌های پیشرو در ارائه سرورهای مجازی است که با سال‌ها تجربه در این زمینه، خدمات باکیفیتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. در سایت زویپ، می‌توانید انواع سرورهای مجازی با مشخصات متنوع را مشاهده و بر اساس نیاز خود انتخاب کنید. همچنین تیم پشتیبانی حرفه‌ای زویپ همواره آماده کمک به شما در هر مرحله از راه‌اندازی و مدیریت سرور هستند. پس اگر به دنبال یک تجربه خرید آسوده و اطمینان از کیفیت سرور خود هستید، حتماً به سایت زویپ سر بزنید و از خدمات باکیفیت این شرکت بهره‌مند شوید.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.