۰
(۰)

درک مناسب ترین نوع ذخیره سازی داده ها و استفاده از آن برای تمامی کسب و کار ها ضروری است. بیایید با یک سوال شروع کنیم. در انتخاب نوع ذخیره سازی داده ها چه مواردی را در نظر می گیرید؟ همه ما به ظرفیت، سرعت، کارایی و امنیت توجه زیادی داریم و از استراتژی ذخیره سازی خود توقع داریم از داده های ما در برابر تهدیدات و خطرات محیطی محافظت کند. این دغدغه ها برای شرکت ها نیز در هر سطحی صدق میکند. از یک شرکت با تعداد کارمند کمتر از ده نفر تا یک شرکت همسطح گوگل. در این مقاله قصد داریم یکی از بهترین نوع از انواع ذخیره سازی داده یعنی بلوک ذخیره سازی را برای شما توضیح بدهیم.

خدمات ذخیره سازی، تمام داده های شرکت شما را در یک محیط ابری که شامل چندین سرور ابری است ذخیره می کند. سرویس ذخیره سازی شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا اطلاعات کاربرها یا برنامه ها را ذخیره کند. رایانش ابری به کاربران این امکان را می دهد که از هر نقطه در سراسر جهان به اطلاعات دسترسی داشته باشند، مشروط بر اینکه به اینترنت دسترسی داشته باشند. در همین راستا، فضای ذخیره سازی برای هر محیط محاسباتی باید ۲۴/۷ در دسترس باشد.

ذخیره سازی بلوک چیست ؟

ذخیره سازی بلاک

همانطور که از نامش پیداست Block Storage، داده ها را با تقسیم آنها به قطعات کوچکتر داده با اندازه ثابت به نام بلوک ذخیره می کند. شبکه‌های SAN عملیات را در ذخیره‌سازی بلوک مدیریت می‌کنند.

بدلیل سرعت بالا، کارایی، ذخیره سازی داده ها و قابلیت اطمینان بازیابی این فضای ذخیره سازی یک انتخاب محبوب در بین توسعه دهندگان است.

نحوه کار Block Storage

همانطور که گفته شد، ذخیره سازی بلوک داده ها را به جای فایل ها یا پوشه ها در بلوک ها ذخیره می کند. یک نرم افزار جداگانه وجود دارد که آنچه را که در ذخیره سازی بلوک اتفاق می افتد کنترل می کند. هر بلوک دارای یک آدرس منحصر به فرد برای سهولت شناسایی در صورت نیاز است. به این ترتیب، می توانید به سادگی با مکان یابی آدرس، داده ها را در فایل ها بازیابی و کامپایل کنید.

یک جدول جستجوی داده نیز وجود دارد که هر آدرس را به گونه ای ذخیره می کند که بازیابی آن آسان باشد. بنابراین، در مورد بازیابی، نرم افزار مسئول جدول جستجوی داده ها را جستجو می کند. داده های درخواستی را در چندین بلوک پخش می کند و با استفاده از شناسه منحصر به فرد آن را به یاد می آورد. پس از بازیابی، نرم افزار برای ایمنی بلوک های پخش شده را به شکل اصلی خود ادغام می کند.

موارد استفاده ذخیره سازی بلاک

ذخیره سازی بلوک به دلایل مختلف، از جمله حجم کاری فشرده و کارایی، ترجیح داده می شود. انواع مختلف ذخیره سازی بلوک را در کانتینرها، پایگاه های داده، سرورهای ایمیل، پایگاه های داده تراکنشی، ماشین های مجازی و سیستم های فایل هایپروایزر می توانید مشاهده کنید.

تفاوت بین Block Storage ، File Storage و Object Storage

ذخیره سازی بلاک در مقابل ذخیره سازی آبجکت و ذخیره سازی فایل

به غیر از روش ذخیره سازی بلوک، ارائه دهندگان خدمات از انواع دیگر ذخیره سازی، از جمله ذخیره سازی شی ( Object Storage ) و فایل ( File Storage ) استفاده می کنند. اما چه تفاوتی میان این سه نوع ذخیره سازی وجود دارد ؟

Object Storage

ذخیره سازی اشیاء داده ها را در واحدهای بدون ساختار در قالب اشیا ذخیره و مدیریت می کند. عکس‌ها، ایمیل‌ها، فایل‌های صوتی، ویدئوها، صفحات وب و داده‌های حسگر همه مثالی از داده‌های بدون ساختار هستند. اگرچه آرایش بدون ساختار است، اما ذخیره سازی شی حاوی ابرداده است که هر شی را توصیف می کند.

بلاک ذخیره سازی در مقابل شی ذخیره سازی

ذخیره سازی بلاک و ذخیره سازی اشیا در ارائه سطوح تاخیر کم و عملکرد بالا مشابه هستند. در حالی که ذخیره سازی بلوک به شما امکان می دهد بخشی از داده ها را ویرایش کنید، ذخیره سازی اشیا این کار را نمی کند. درعوض، ایجاد تغییرات در ذخیره سازی اشیا نیازمند ویرایش کل فایل است.

ذخیره سازی بلوک به طور کلی گران تر از ذخیره سازی اشیاء است. هزینه های ذخیره سازی اشیا کم است و حجم ابرداده محدود نیست. از نظر مقیاس پذیری و سفارشی سازی عملکرد بهتری دارد. سازمان‌هایی مانند فیس‌بوک و آمازون از ذخیره‌سازی اشیا برای حجم بالای رسانه و کاربران استفاده می‌کنند.

File Storage

ذخیره سازی فایل از فایل ها و پوشه ها برای ذخیره داده ها استفاده می کند. این نوع ذخیره سازی با بلوک و شی متفاوت است زیرا داده ها را در قالب سلسله مراتب نگه می دارد. وقتی داده‌ها را در این قالب ذخیره می‌کنید، می‌توانید مانند یک هارد دیسک محلی به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنید. همچنین ذخیره سازی فایل ها کاربر پسندتر است و به شما و مشتریانتان این امکان را می دهد تا فایل ها را به اشتراک بگذارید و مدیریت کنید.

Block Storage در مقابل File Storage

ذخیره سازی بلوک به شما این امکان را می دهد تا بلوک های داده جدید را بدون افزایش تاخیر عملیاتی در سیستم موجود آپلود کنید. انعطاف پذیری ذخیره سازی بلوک عملکرد بالاتری را ارائه می دهد که در سیستم های ذخیره سازی فایل نادر است.

با این حال، در هنگام بازیابی اطلاعات بازیابی یک فایل بسیار راحت تر است. در ذخیره سازی فایل، داده ها را با استفاده از اطلاعاتی مانند نام فایل، دایرکتوری یا URL می توانید پیدا می کنید. در مقابل، ذخیره سازی بلوک از بلوک های داده برای یافتن آدرس گم شده استفاده می کند.

مزایا و معایب

ذخیره سازی بلوک به دلیل مزایای فراوانی که در جدول زیر می توانید مشاهده کنید، محبوب است.

مزایای بلوک ذخیره سازی
عملکرد بهینه راندمان بالا و تأخیر کم، بلوک ذخیره سازی را به بهترین گزینه برای فعالیت هایی که با حجم داده های زیاد سروکار دارند مانند سرورهای پایگاه داده، تبدیل می کند.
انعطاف پذیری ذخیره سازی بلوک امکان مقیاس بندی افقی انعطاف پذیر را فراهم می کند. همانطور که نیازهای فضای ذخیره سازی کسب و کار شما افزایش می یابد، می توانید اندازه ذخیره سازی بلوک را بدون تاخیر عملکرد افزایش دهید.
ذخیره سازی و بازیابی سریع داده ها عدم وجود پوشه ها و سلسله مراتب سرعت ورودی و خروجی داده ها را در ذخیره سازی بلوک افزایش می دهد. با شناسه های منحصر به فرد، می توانید داده ها را به سرعت بازیابی کنید.
سهولت در اصلاح فایل شما می توانید بخشی از یک فایل را در ذخیره سازی بلوک بدون تغییر کل فایل ویرایش کنید اما در دیگر گزینه ها، تغییر یک بخش به معنی تغییر کل فایل است.
سازگاری شما می توانید از سیستم عامل های مختلف به Block Storage دسترسی داشته باشید. این باعث می شود که بدون توجه به مدل، با نوع کسب و کار شما سازگار باشد.

مانند هر تکنولوژی دیگری، Block Storage نیز معایبی دارد که به شرح زیر است.

هزینه بالا : اگرچه ذخیره سازی بلوک از مقیاس پذیری پشتیبانی می کند، اما می تواند گران باشد. هزینه بالا به دلیل هزینه مدیریت، آموزش و نگهداری نرم افزار است.

محدودیت های فراداده : فراداده محدود می تواند عملکرد را کاهش دهد. در نتیجه محدود بودن فراداده، برنامه ها برای شناسایی داده های درخواستی با استفاده از کلمات ساده به کمک نیاز دارند. در عوض، باید در چندین بلوک جستجو کند تا داده ها را پیدا کند.

سخن پایانی

به عنوان یک سازمان، نیازهای شما در زمان های مختلف متفاوت است. شما به یک نوع ذخیره سازی نیاز دارید که با افزایش حجم کار شما سازگار باشد. راندمان بالا، مقیاس‌پذیری و سرعت، مهمترین نیازهایی هستند که ذخیره‌سازی بلاک آنها را برآورده می‌کند. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.