۰
(۰)

بیش از نیمی از جمعیت جهان از اینترنت برای کسب و کار، لذت یا ترکیبی از هر دو استفاده می‌کنند. این برای کسب و کار عالی است، دسترسی بیشتر به بازار، انتقال داده‌ها و ارتباطات سریع‌تر را تسهیل می‌کند. با این حال، مجرمان سایبری این را به عنوان یک راه جدید برای سوءاستفاده، دستکاری و سرقت اطلاعات خصوصی برای کسب سود می‌بینند.

جرایم سایبری یک صنعت در حال رشد چند میلیارد دلاری است که در آن هکرها ایده‌های خلاقانه‌ای را برای سرقت و کنترل اطلاعات و فایل‌های وب‌سایت ابداع می‌کنند. در یک ضربه، یک حمله سایبری می‌تواند یک شرکت را به زانو درآورد. به همین دلیل برای شما بسیار مهم است که وب‌سایت و فایل‌های خود را با اعمال بهترین اقدامات امنیتی موجود، از جمله یک ارائه‌دهنده سرویس میزبانی وب معتبر، محافظت کنید. شما باید امنیت وب‌سایت خود را با یک گواهینامه SSL مورد اعتماد ارتقا دهید و یک سیستم پشتیبان‌گیری مناسب برای وب‌سایت داشته باشید.

انواع مختلفی از حملات سایبری و بدافزارها وجود دارد. بدافزار چیست؟ نرم‌افزاری است که به طور خاص برای ایجاد اختلال، آسیب یا دسترسی غیرمجاز به یک سیستم رایانه‌ای ایجاد شده است. بدافزارها اشکال مختلفی دارند. یکی از آنها باج‌افزار است. این یکی از خطرناک‌ترین و پرهزینه‌ترین حملات است. پس باج‌افزار دقیقاً چیست و چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کنید؟

باج‌افزار چیست؟

باج‌افزار یک حمله بدافزار مخرب و محبوب است که به هکرها امکان دسترسی به داده‌ها و فایل‌های آنلاین را می‌دهد. سپس هکرها آنها را رمزگذاری می‌کنند و فایل‌های موجود در رایانه شما را با هزینه گروگان می‌گیرند. از دسترسی شما به داده‌های خودتان جلوگیری می‌کنند، با تهدید به حذف یا افشای آنها مگر اینکه باج (پول) پرداخت شود.

باج‌افزار چگونه کار می‌کند؟

باج‌افزارها سیستم‌های رایانه‌ای و فایل‌ها را هدف قرار می‌دهند. اغلب انواع باج‌افزارها، فایل‌های موجود در رایانه آلوده را رمزگذاری می‌کنند، به طوری که صاحبان آنها دیگر به آنها دسترسی ندارند. در این مرحله، هکرها برای بازگرداندن دسترسی، درخواست پرداخت باج می‌کنند.

اطلاعاتی که معمولاً توسط مهاجمان به خطر می‌افتد، شامل اطلاعات پرداخت، آدرس‌های ایمیل مخاطبان، نام‌های کاربری و گذرواژه‌ها برای منابع داخلی یا وب می‌شود.

چگونه باج‌افزار گسترش می‌یابد

باج‌افزار یک مهاجم ساکت است. دلیل آن این است که از کدهایی استفاده می‌کند که اغلب پیچیده نیستند. به این ترتیب، به نظر بی‌ضرر می‌رسد، مانند ایمیل‌های مشکوکی که گاهی همه ما دریافت می‌کنیم. اکثر بدافزارها به این شکل هستند و معمولاً به نظر قانونی می‌رسند. آنها معمولاً جذاب هستند و شما را تشویق می‌کنند که روی لینک کلیک کنید یا ضمیمه‌ای را دانلود کنید. این لینک پس از دانلود، سیستم شما را با یک نرم‌افزار مخرب آلوده می‌کند.

برخی باج‌افزارها نیز از طریق حملات دانلود سرپا از وب‌سایت‌های آلوده یا مخرب گسترش می‌یابند. بنابراین همیشه به وب‌سایت‌هایی بروید که با گواهینامه SSL محافظت شده‌اند. باج‌افزارهای دیگر نیز به شکل پیام‌رسانی در رسانه‌های اجتماعی هستند. از آنجایی که انواع مختلفی از مهاجمان در آنجا وجود دارند، امکان دارد چندین بار، توسط مهاجمان مختلف هدف قرار بگیرید. دلیل بیشتری برای استفاده از بهترین نرم‌افزارهای امنیتی موجود.

در زمان های اخیر، رویه های محافظتی ضعیف، دلیل اصلی حملات باج افزار موفق هستند. بیایید این را تغییر دهیم. حملات باج افزار می توانند با رعایت برخی اصول بهینه، محدود و گاهی اوقات حتی پیشگیری شوند. اینجا برخی کارهایی که باید و نباید انجام دهید تا از اطلاعات شرکت خود محافظت کنید و از حملات باج افزار جلوگیری کنید، آورده شده است.

کارهایی که باید و نباید برای پیشگیری از باج افزار انجام دهید

۱. باج پرداخت نکنید

پرداخت باج برای داده های به سرقت رفته شما، تضمینی برای بازگرداندن آنها نمی دهد و تنها به تأمین مالی و تشویق این نوع حملات کمک می کند.

۲. در یک سرویس پشتیبان گیری خوب سرمایه گذاری کنید

پشتیبان گیری از اطلاعات خود و بازیابی فایل هایی که در یک حمله آسیب دیده اند، سریع ترین و بهترین راه برای بازگرداندن دسترسی به فایل های شماست.

پشتیبان گیری های مکرر، تور ایمنی شما در صورت از دست دادن داده ها در بدترین سناریو هستند. یک راه حل پشتیبان گیری مبتنی بر ابر گزینه خوبی است. این به افراد و کسب و کارها امکان می دهد داده ها را در اینترنت به جای یک درایو سخت فیزیکی ذخیره کنند. راه حل های بازیابی و بازگردانی ابری نیز یک روش نسبتاً ارزان، امن و قابل اعتماد برای محافظت از حجم عظیمی از اطلاعات تولید شده در روز را فراهم می کنند.

۳. اطلاعات شخصی را از طریق ایمیل یا تلفن به اشتراک نگذارید

به عنوان یک قاعده کلی، هرگز جزئیات شخصی را از طریق ایمیل، تماس های تلفنی یا پیامک های درخواست نشده به اشتراک نگذارید. فیشینگ یک تاکتیک محبوب برای فریب افراد به نصب بدافزار یا دسترسی به اطلاعات خصوصی برای حملات است. اگر شما یا کارمندان تماس ها یا پیام های مشکوکی دریافت می کنید، حتماً با بخش IT تماس بگیرید.

۴. تمام ایمیل ها را قبل از رسیدن به کاربران اسکن و فیلتر کنید

از اسکن محتوا و فیلترینگ ایمیل استفاده کنید. این ها به کاهش فیشینگ و باج افزار قبل از رسیدن به کارمندان کمک می کنند.

۵. از نرم افزارهای ضدویروس و فایروال معتبر استفاده کنید

مراقب باشید، نرم افزارهای جعلی از شرکت های مخرب وجود دارد. تحقیق کنید و مطمئن شوید که نرم افزار ضدویروس و فایروال خود را از یک شرکت معتبر، واقعی و قابل اعتماد دریافت می کنید. فیلترهای مسدودکننده تبلیغات و ضدهرزنامه را پیاده سازی کنید.

۶. به طور منظم نرم افزارها را به روزرسانی کنید

داشتن بهترین نرم افزار محافظتی تنها اولین گام است. شما باید به طور مکرر تمام برنامه ها، افزونه ها، تم ها و سایر نرم افزارهای موجود در وب سایت خود را به روزرسانی کنید. این به روزرسانی های مداوم، با ویژگی های امنیتی وب سایت به روز شده برای مقابله با حملات در حال تکامل، محافظت شما را بهبود می بخشد.

۷. میزبان وب مناسبی را انتخاب کنید

اینجاست که شما شروع به گرفتن تصمیمات خوب برای ایمنی آنلاین خود می کنید. بسیار حیاتی برای امنیت وب سایت شما، شرکت میزبانی وبی است که انتخاب می کنید. در Yourwebsite، از خدمات میزبانی وب امن بهره مند خواهید شد. شما حتی می توانید یکی از طرح های ما را انتخاب کنید که پشتیبان گیری های مکرر، نظارت بر امنیت و هشدارها را ارائه می دهد.

۸. فلش را غیرفعال کنید

زیرا فلش اغلب به عنوان یک بردار آلودگی استفاده می شود.

۹. از شیوه های امن اینترنتی پیروی کنید

شما می توانید با هوشیاری این کار را انجام دهید. روی لینک های مشکوک کلیک نکنید یا از وب سایت های مشکوک بازدید نکنید.

۱۰. سیاست های محدودیت نرم افزاری را فعال کنید

اشیاء سیاست گروهی را در رجیستری اعمال کنید. این برای مسدود کردن گزینه های اجرایی از مکان های خاص است.

اگر قبلاً قربانی باج افزار شده اید، چه باید کرد؟

هنگامی که صحبت از باج افزار می شود، پیشگیری بهتر از درمان است. اما در بدترین حالت که از یک حمله رنج می برید، اینجا آنچه باید انجام دهید آمده است.

اول از همه، باج را پرداخت نکنید. همانطور که قبلاً گفته شد، این تنها به تشویق این نوع فعالیت مجرمانه کمک می کند. و به هیچ وجه تضمینی برای بازگرداندن فایل های شما نمی دهد.
ببینید آیا رمزگشایی وجود دارد یا خیر. این کار نادر است، اما مواردی وجود دارد که می توانید اطلاعات به سرقت رفته خود را بدون پرداخت پول رمزگشایی کنید. با این حال، هکرها در حال تکامل هستند و رمزگشایی فایل های شما را دشوارتر می کنند.
یک محصول امنیتی وب سایت را برای رفع مشکل و اسکن جهت حذف تهدید دانلود کنید. احتمالاً شما نمی توانید داده های خود را پس بگیرید اما تهدید حذف خواهد شد.
فایل های خود را از پشتیبان بازیابی کنید. شما باید به طور مکرر از ابر و/یا پشتیبان گیری محلی استفاده کنید. این در صورت از دست رفتن یا سرقت اطلاعات شما، بسیار مفید خواهد بود.

نتیجه گیری :

مهاجمان باج افزار، مجرمان آنلاینی هستند که اطلاعات شما را گروگان می گیرند. این نوع حملات همچنین با ظهور ارزهای رمزنگاری شده که به شما امکان پرداخت ناشناس را می دهد، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

برای امنیت شبکه و وب سایت، شما همیشه باید هوشیار باشید و از جدیدترین و قابل اعتمادترین نرم افزارهای ضد بدافزار و دیوارهای آتش استفاده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که نرم افزارهای امنیتی را به طور مکرر به روز می کنید. روی لینک ها و ضمایمی که ناآشنا یا مشکوک هستند کلیک نکنید. از اطلاعات خود محافظت کنید. اما مهمترین نکته این است که هرگز باج پرداخت نکنید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.