۵
(۱)

در دنیای در حال پیشرفت و پویای فناوری های مجازی سازی، انتخاب بهترین پلتفرم مجازی سازی برای کسب و کار ها بسیار مهم است. Proxmox و ESXi بازیکنان شناخته شده ای در زمین بازی مجازی سازی هستند که اغلب به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و مجموعه مزایایی که دارند انتخاب می شوند.

ما قصد داریم در این مقاله به تفاوت های ظریف مابین این دو پلتفرم، مزایا، معایب و ویژگی های منحصر به فرد آنها اشاره کنیم تا راه انتخاب بین این دو را برای شما هموار سازیم. هنگامی که به پایان این مقاله برسیم، به درک کاملی از اینکه کدام پلتفرم به بهترین وجه ممکن با نیازهای شرکت شما مطابقت دارد، خواهید رسید و این درک به شما این امکان را می دهد تا انتخابی آگاهانه در مورد پلتفرم مجازی سازی خود داشته باشید.

Proxmox چیست ؟

مجازی ساز proxmox

Proxmox VE یک راه حل جامع برای مدیریت مجازی سازی سرور بصورت منبع باز است. این مجازی ساز امکان مدیریت فناوری سرور مجازی (VPS) را با استفاده از فناوری Linux OpenVZ و KVM فراهم می کند. هنگامی که Proxmox بر روی سرور نصب می شود، Proxmox VE که یک رابط تحت وب با محیط کاربری آسان برای مدیریت مجازی سازی است، تنها با چند کلیک نصب میشود.

Proxmox VE در اتریش توسط Proxmox Server Solutions با پشتیبانی بنیاد اینترنت اتریش توسعه داده شده است. این هایپروایزر تحت مجوز عمومی گنو ( GPL ) در دسترس است. به عنوان یک راه حل منبع باز، شما می توانید این از این هایپروایزر استفاده کرده و آن را مطابق با نیازهای خود تغییر دهید.

قابلیت های کلیدی Proxmox

قبل از ورود به بحث proxmox ve در مقابل ESXi، اجازه دهید ابتدا ویژگی های اصلی Proxmox را برای شما بازگو کنیم.

مدیریت خوشه با دسترسی بالا

تعریف: دسترسی بالا (HA) در Proxmox به توانایی اطمینان از عملکرد پایدار و حداقل خرابی با توزیع و پخش بارهای کاری در چندین گره ( Node ) اشاره دارد. این یک تکنیک برای کنترل بسیاری از گره ها در یک خوشه ( Cluster ) است.

نحوه کار : در یک کلاستر Proxmox HA، اگر یک گره از کار بیفتد، حجم کار به طور خودکار به گره های موجود دیگری منتقل می شود تا اطمینان حاصل شود که سرویس ها قطع نمی شوند. این مورد را می توان به لود بالانسینگ تشبیه کرد.

مزایا : بهبود قابلیت اطمینان سیستم و تحمل خطا در محیط‌هایی که در دسترس بودن سرویس بصورت مستمر حیاتی است.

قابلیت مهاجرت و جابه جایی بدون قطعی ( Live Migration )

تعریف: انتقال آنلاین و بدون قطعی به ماشین‌های مجازی (VM) اجازه می‌دهد تا از یک میزبان Proxmox به میزبانی دیگر بدون خاموش شدن و آفلاین شدن منتقل شوند.

نحوه کار : در طول مهاجرت آنلاین، وضعیت یک ماشین مجازی از میزبان منبع به میزبان مقصد منتقل می شود در حالی که ماشین مجازی به کار خود ادامه می دهد. این امر تداوم در دسترس بودن خدمات را در طول فرآیند مهاجرت تضمین می کند.

مزایا : بهینه سازی منابع و متعادل کردن بار را فعال می کند و تعمیر و نگهداری را بدون وقفه در برنامه های در حال اجرا تسهیل می کند.

سرور پشتیبان

تعریف : Proxmox شامل یک سرور پشتیبان داخلی است که بکاپ گیری از داده ها را تضمین می کند.

نحوه کار : فایل های پیکربندی و تصاویر ماشین مجازی از طریق یک سیستم فایل مبتنی بر پایگاه داده همگام می شوند و امکان پشتیبان گیری کارآمد و سازگار را فراهم می کنند.

مزایا: راه حل پشتیبان قابل اعتماد برای بازیابی داده ها هنگام رخ دادن اتفاقات و بازیابی بلادرنگ. پشتیبان گیری افزایشی به صرفه جویی در فضای ذخیره سازی و کاهش زمان پشتیبان گیری کمک می کند. منظور از بکاپ گیری افزایشی، بکاپ گیری از داده های تغییر کرده نسبت به بکاپ قبلی است.

پشتیبانی شخص ثالث

تعریف : Proxmox از JSON به عنوان فرمت داده اصلی خود استفاده می کند و یک API RESTful ارائه می دهد که امکان ادغام یکپارچه با برنامه های شخص ثالث را فراهم می کند.

نحوه کار : فرمت JSON ارتباط و تبادل داده های قابل دسترسی را با سیستم های دیگر تسهیل می کند، در حالی که RESTful API ابزارها و برنامه های خارجی را قادر می سازد با Proxmox تعامل داشته باشند.

مزایا : افزایش انعطاف پذیری و قابلیت همکاری با ادغام Proxmox در اکوسیستم های بزرگتر فناوری اطلاعات و راه حل های مدیریتی.

استراتژی Multi-Master

تعریف : استراتژی Multi-Master در Proxmox برای کارهای نگهداری و استقرار در کلاستر استفاده می شود.

نحوه کار : در طول تعمیر و نگهداری، وظایف را می توان به طور همزمان بر روی چندین گره توزیع و اجرا کرد که باعث افزایش کارایی و کاهش زمان خرابی می شود.

مزایا: مدیریت خوشه/کلاستر را ساده می‌کند و انجام به‌روزرسانی‌ها، وصله‌ها و سایر کارهای تعمیر و نگهداری را در کل زیرساخت شما آسان‌تر می‌کند.

امنیت داخلی

تعریف : Proxmox شامل یک فایروال یکپارچه با کنترل های منحصر به فرد بر روی نام های مستعار، تنظیمات IP، گروه های امنیتی و ماکروها است.

نحوه کار : ویژگی های امنیتی داخلی به مدیران اجازه می دهد تا سیاست های امنیتی شبکه را در محیط Proxmox تعریف و اجرا کنند.

مزایا : وضعیت امنیتی کلی زیرساخت مجازی شما را با ارائه کنترل دقیق بر دسترسی به شبکه و ارتباط بین ماشین های مجازی بهبود می بخشد.

ESXi چیست ؟

مجازی ساز vmware esxi

ESXi یک هایپروایزر نوع یک ( Type-1 ) است که برای مجازی سازی vSphere، سرور VMware و پلتفرم توسعه برنامه مبتنی بر کانتینر طراحی شده است. این مجازی ساز را به عنوان یک سیستم عامل در نظر بگیرید که تولید، حذف و مدیریت چندین ماشین مجازی، لوازم مجازی و کانتینرها را در یک سرور فیزیکی واحد امکان پذیر می کند.

ESXi یکی از دو مؤلفه اصلی vSphere، روش شناخته شده مدیریت کانتینر و ماشین مجازی (VM) VMware است. سرورهای ESXi که مستقیماً روی دیسک محلی میزبان نصب می شوند توسط VMkernel مبتنی بر هسته لینوکس کنترل می شوند. هر زمان که VMkernel یک درخواست منبع دریافت می کند، درخواست منبع را برای پردازش به سخت افزار فیزیکی میزبان ارسال می کند. منظور از درخواست منبع، درخواست برای استفاده از منابع است. به عنوان مثال در زمان خروجی گرفتن از فایل های گرافیکی، برنامه گرافیکی درخواست استفاده از کارت گرافیک را به سمت سخت افزار ارسال میکند.

قابلیت های کلیدی VMware ESXi

VMware ESXi بخشی از vSphere است و از ویژگی های اساسی زیر پشتیبانی می کند :

مدیریت و هدایت ترافیک

تعریف : شکل دهی ترافیک در VMware ESXi به مدیران اجازه می دهد تا ترافیک شبکه را در یک محیط مجازی کنترل و اولویت بندی کنند.

نحوه کار : شکل‌دهی ترافیک شبکه با تنظیم سیاست‌هایی که جریان داده را کنترل می‌کنند، به مدیریت استفاده از پهنای باند کمک می‌کند. این کنترل برای بهینه سازی عملکرد شبکه و اطمینان از اینکه برنامه های کاربردی حیاتی منابع مورد نیاز خود را دریافت می کنند بسیار مهم است.

مزایا : استفاده کارآمد از شبکه را تضمین می کند، تراکم را به حداقل می رساند و بارهای کاری حیاتی را برای عملکرد ثابت اولویت بندی می کند.

حافظه پویا

تعریف : شناور کردن حافظه یک فناوری مدیریت حافظه در VMware ESXi است که به Hypervisor اجازه می دهد تا حافظه استفاده نشده را از یک ماشین مجازی پس بگیرد و به ماشین دیگری بدهد.

نحوه کار : هنگامی که یک ماشین مجازی دارای حافظه استفاده نشده است، هایپروایزر می تواند آن را پس بگیرد و آن را به ماشین های مجازی دیگری که ممکن است به آن نیاز داشته باشند اختصاص دهد، بنابراین مصرف کلی حافظه را بهینه می کند.

مزایا : بهبود کارایی منابع و به حداکثر رساندن استفاده از منابع موجود با تنظیم پویا تخصیص حافظه بر اساس نیازهای هر ماشین مجازی.

دسترسی ایمن مبتنی بر نقش

تعریف : کنترل دسترسی مبتنی بر نقش (RBAC) در VMware ESXi مدیران را قادر می‌سازد تا نقش‌ها و مجوزهای خاصی را به کاربران یا گروه‌ها اختصاص داده و یا تعریف کنند.

نحوه کار : RBAC با اطمینان از اینکه کاربران بر اساس نقش های خود دسترسی و مجوزهای مناسب را دارند، به اجرای اصل حداقل امتیاز کمک می کند.

مزایا : با کنترل دسترسی و محدود کردن دسترسی ها به عملکردها و منابع حیاتی، امنیت را بهبود می بخشد، خطر عملیات غیرمجاز و نقض احتمالی امنیتی را کاهش می دهد.

ثبت نام و بررسی

تعریف : ESXi قابلیت های ثبت و ممیزی جامع را برای ردیابی و نظارت بر فعالیت در محیط های مجازی فراهم می کند.

نحوه کار : گزارش‌ها اطلاعات مربوط به رویدادهای سیستم، اقدامات کاربر و تغییرات را ضبط می‌کنند و یک مسیر حسابرسی برای عیب‌یابی، انطباق و تجزیه و تحلیل امنیتی فراهم می‌کنند.

مزایا : عیب یابی را تسهیل می کند، انطباق با الزامات قانونی را تضمین می کند و با ردیابی و تجزیه و تحلیل تغییرات و رویدادها، امنیت را افزایش می دهد.

رابط کاربری گرافیکی

تعریف : ESXi دارای یک رابط کاربری گرافیکی است که نمایش تصویری زیرساخت مجازی سازی را ارائه می دهد و مدیریت و نظارت بر محیط را برای مدیران آسان تر می کند.

نحوه کار : رابط کاربری گرافیکی یک رابط کاربر پسند برای پیکربندی، نظارت و عیب یابی ماشین های مجازی و سرور فراهم می کند.

مزایا : کارهای اداری را به ویژه برای کاربرانی که با رابط های خط فرمان آشنا نیستند، ساده می کند و قابلیت استفاده و دسترسی کلی را بهبود می بخشد.

Proxmox در برابر ESXi

مجازی ساز vmware esxi در برابر مجازی ساز proxmox

عملکرد مجازی ساز

در اولین استدلال proxmox در مقابل ESXi، ما عملکرد آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

قابلیت های عملکرد عالی توسط هر دو هایپروایزر نوع ۱ ارائه شده است که آنها را برای طیف گسترده ای از تنظیمات ایده آل می کند. Proxmox از نظر رم و ظرفیت میزبان نسبت به ESXi، راه حل مجازی سازی استاندارد صنعتی پایین تر است.

در حالی که ESXi چندین سطح عملکرد را بر اساس مجوز ارائه می دهد، تعداد سرورها را در یک کلاستر و مقدار RAM را در هر میزبان افزایش می دهد، Proxmox ظرفیت یکسانی را به صورت رایگان به همه کاربران ارائه می دهد.

Proxmox

Proxmox Backup Server یک ابزار در سطح سازمانی برای پشتیبان گیری و بازیابی ماشین های مجازی (VM)، کانتینرها و هاست ها در رابطه با بکاپ گیری است. فشرده‌سازی استاندارد، کپی‌برداری، پشتیبان‌گیری افزایشی، و رمزگذاری مجاز ویژگی‌های پشتیبانی‌شده هستند.

ESXi

پشتیبان گیری مبتنی بر فایل با استفاده از برنامه های بومی ضروری است، و نسخه رایگان گزینه های راه حل های پشتیبان ESXi را محدود می کند. علاوه بر این، استفاده از نسخه رایگان در سطح سازمانی توصیه نمی شود زیرا فاقد گزینه های پشتیبان در رابط vCenter است.

راحتی در استفاده

Proxmox

هنگام بحث در مورد proxmox در مقابل ESXi، سهولت استفاده یا کاربر پسند بودن ضروری است.

رابط کاربری گرافیکی یکپارچه Proxmox به کاربران اجازه می دهد تا تمام وظایف مدیریتی را در یک مکان انجام دهند و نیاز به یک ابزار مدیریت جداگانه را حذف می کند. رابط وب، ساخته شده بر روی چارچوب ExtJS JavaScript، از همه مرورگرها پشتیبانی می کند.

اگر با لینوکس آشنایی دارید، درک و استفاده از Proxmox نسبتاً ساده است زیرا بر روی لینوکس (Debian) ساخته شده است. اگرچه رابط کاربری گرافیکی Proxmox همچنان در حال توسعه است، زیرا منبع باز است اما برای استفاده از برخی از ویژگی های پیچیده هنوز به خط فرمان نیاز دارند.

ESXi

کلاینت وب vSphere برای مدیریت ماشین های مجازی دارای رابط کاربر پسند است و ابزارهای پیکربندی پیچیده ای را ارائه می دهد. با این حال، شما به ابزار vCenter Server و یک ماشین مجازی مهمان یا میزبان آن برای مدیریت چندین میزبان ESXi نیاز دارید.

برخلاف Proxmox که مبتنی بر لینوکس است، ESXi دارای ابزارهای مدیریتی خود است.

امنیت مجازی ساز

امنیت یک جنبه حیاتی برای کاربران فعال در مجازی سازی است.

Proxmox

Proxmox، یک سیستم مبتنی بر لینوکس، عملکرد در سطح سازمانی، ویژگی‌های امنیتی یکپارچه پیچیده، و پشتیبان‌گیری خودکار برای گره‌های مشخص شده توسط کاربر را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که هر ماشین مجازی (VM) در Proxmox در داخل یک کانتینر اجرا می‌شود، هر گونه مشکل یا کد مخرب احتمالی در یک VM روی دیگران تأثیر نمی‌گذارد.

از آنجا که این مجازی ساز منبع باز است، توسعه دهندگان Proxmox می توانند با سرعت بیشتری به مشکلات و حفره های امنیتی رسیدگی کنند زیرا جامعه، توسعه آن را در اولویت قرار می دهد.

ESXi

ESXi تنها با راه اندازی سرویس های مورد نیاز برای عملکرد، امنیت را افزایش می دهد.

به عنوان مثال، به طور پیش فرض، ESXi رابط های Shell و SSH را غیرفعال می کند و کاربران محدود به استفاده از vSphere Client برای همه وظایف هستند. دسترسی مبتنی بر نقش از طریق vSphere Client به کاربران ارائه می شود.

سازگاری سخت افزاری مجازی ساز

Proxmox

Proxmox VE بسیار سخت افزار پسند است زیرا با انواع مختلف سخت افزار کار می کند و سازگار است. این موضوع بدین معنی است که بر روی هر سخت افزاری که از مجازی سازی پشتیبانی کند، می توان این مجازی ساز را نصب کرد.

وقتی صحبت از عملکرد سخت افزاری به میان می آید، Proxmox VE می درخشد و کاربران را قادر می سازد تا اجزای سخت افزاری خاصی را مستقیماً به ماشین های مجازی اختصاص دهند. زمانی که دسترسی مستقیم به سخت‌افزار واقعی (مانند پردازنده‌های گرافیکی یا کنترل‌کننده‌های USB) برای دستیابی به حداکثر کارایی ضروری است، این عملکرد مفید است.

عبور سخت‌افزاری یکی از ویژگی‌های Proxmox است که انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد و به مشتریانی که به تنظیمات سخت‌افزاری خاصی در محیط‌های مجازی‌شده‌شان نیاز دارند، کمک می‌کند.

ESXi

برای تعیین اینکه چه سخت افزاری سازگار است و چه سخت افزاری سازگار نیست، VMware یک لیست سازگاری سخت افزار (HCL) ساخته و آن را به روز نگه می دارد. اگر سخت افزار شما در این لیست نیست ( که احتمال بسیار کمی دارد ) نباید VMware ESXi را نصب کنید. اما اگر ادامه دهید و با مشکل مواجه شوید، VMware حداقل کمک را ارائه خواهد کرد. البته در صورتی که لایسنس معتبری داشته باشید و بصورت غیرقانونی از این مجازی ساز استفاده نکنید.

الزامات سخت گیرانه گواهینامه ای که ESXi رعایت می کند در فهرست سازگاری سخت افزار (HCL) آن به تفصیل آمده است. این لیست تضمین می کند که VMware قطعات سخت افزاری ذکر شده را به طور کامل تست و تایید کرده است. در مقایسه با Proxmox، ممکن است انعطاف‌پذیری کمتری داشته باشد، اما درجه بالایی از عملکرد و تضمین ثبات را ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

به طور خلاصه، انتخاب یکی از دو مجازی ساز Proxmox یا ESXi به شرایط و ترجیحات هر کاربر بستگی دارد. ما ویژگی‌ها، مزایا و نکاتی را در رابطه با دو مجازی ساز Proxmox و ESXi برای شما بیان کردیم. حال افسار و قدرت انتخاب در دستان شماست.

این تصمیم در نهایت به نیازهای خاص شرکت شما بستگی دارد، چه ثبات و مقیاس پذیری ESXi را انتخاب کنید یا انعطاف پذیری منبع باز و مجازی سازی مبتنی بر کانتینر Proxmox. به یاد داشته باشید که انتخاب هایپروایزر صحیح می تواند قابلیت اطمینان و کارایی را بهبود بخشد و در عین حال تجربه مجازی سازی شما را کاملاً تغییر داده و بهبود دهد. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.