۰
(۰)

همانطور که میدانید مایکروسافت یکی از غول های دنیای فناوری اطلاعات یا IT میباشد. شرکت های بسیاری در زمینه شبکه و IT در حال فعالیت و رقابت اند ولی باید گفت که رقابت اصلی در دستان سه کمپانی برتر یعنی مایکروسافت، سیسکو و میکروتیک میباشد. در این مقاله سعی داریم هر آنچه در مورد Microsoft لازم است بدانید را برایتان بازگو کنیم.

اگر بخواهیم کمی دقیق تر توضیح دهیم که مایکروسافت چیست، میتوانیم بگوییم که یک ابر کمپانی چند ملیتی واقع در ایالات متحده آمریکا است که دفتر مرکزی آن در شهر ردموند ایالت واشنگتن قرار دارد. مایکروسافت یک شرکت فناوری است که در سال ۲۰۱۶، رتبه نخست در فهرست بزرگترین شرکت‌های نرم‌ افزاری بود. این شرکت به انتشار کتاب، تولید محصولات چندرسانه‌ ای و ارائه خدمات پست الکترونیکی نیز میپردازد.

پرفروش‌ترین محصولات مایکروسافت، سیستم‌ عامل ویندوز و نرم‌ افزار آفیس است و شعار اصلی شرکت “یک رایانه روی هر میز، در هر خانه” میباشد. این دو محصول با سهمی حدود ۹۰٪، در سال ۲۰۰۳ برای آفیس و در سال ۲۰۰۶ برای ویندوز جایگاه مهمی در بازار فروش محصولات کامپیوتری پیدا کردند.

مایکروسافت

مایکروسافت دارای گرایش ها و در نتیجه مدارک مختلفی میباشد. در ادامه به طور کامل و دقیق به معرفی مدارک مایکروسافت به صورت جداگانه میپردازیم.

مدارک مایکروسافت

MCSA

این مدرک به افرادی داده میشود که در زمينه مديريت شبکه و محيط های سيستمی مبتنی بر سيستم عامل های ويندوز مهارت کافی داشته باشند. در حال حاضر اين مدرک روی ويندوز ۲۰۰۰ داده میشود. برای کسب آن بايد از توانايی مديريت اين سيستم عامل و مدريت شبکه با استفاده از آن برخوردار باشید. کسی که نامزد دريافت اين مدرک میشود و برای دريافت آن در آزمون شرکت میکند بايد ۶ تا ۱۲ ماه تجربه پياده کردن و مديريت يک سيستم عامل روی شبکه و مديريت يک سيستم عامل روی رايانه شخصی و يا پياده کردن و مديريت يک سيستم عامل روی شبکه هايی با بيش از ۲۰۰ کاربر را داشته باشد.


MCSE

MCSE به افرادی داده میشود که به تحليل نياز های يک طرح تجاری، طراحی و پياده کردن يک زير ساخت مبتنی بر محصولات و سيستم عامل های مایکروسافت میپردازند و بر اين اساس راه حل هايی را به کار فرمايان ارائه میدهند. در واقع اين مدرک برای مهندسان سيستم، مهندسان پشتيبانی فنی، تحليل گران سيستم و تحليل گران شبکه تعلق میگیرد. لازم به ذکر است که اين مدرک از پرطرفدارترين مدارک فنی به حساب می آيد؛ کسی که برای دريافت اين مدرک اقدام میکند بايد دست کم تجربه ای يک ساله در پياده کردن و مديريت يک سيستم عامل تحت شبکه با ۲۰۰۰ کاربر و در ۵ نقطه فيزيکی را داشته باشد علاوه بر آن نامزد MCSE بايد دست کم يک سال تجربه در زمينه پياده کردن و مديريت سيستم عامل روی رايانه شخصی و طراحی زير ساخت شبکه داشته باشد.

MCDBA

این مدرک به مديران پايگاه داده های SQL اختصاص دارد. یعنی افرادی که به طراحی پياده سازی و مديريت SERVER مشغولند. در حال حاظر اين مدرک روی SQL SERVER 2000 ارائه میشود.

MCT

دارندگان اين مدرک، استادانی هستند که از سوی مايکروسافت برای تدريس و آموزش دوره های مايکروسافت تايید شده اند. برای دريافت اين مدرک بايد يکی از ديگر مدارک MCP را داشت.

MCAD

مدرکی است برای کسانی که از فناوری های مايکروسافت برای توسعه و نگهداری برنامه های کاربردی و برنامه های تحت وب و سرويس های داده ای استفاده میکنند. افرادی که به XML و NET تسلط دارند و از آنها برای ارائه برنامه های مختلف استفاده میکنند. کسانی که برای دريافت اين مدرک نامزد میشوند بايد يک يا دو سال تجربه در اين زمينه داشته باشند. برنامه نويسان و تحليلگران برنامه و توليد کنندگان نرم افزار میتوانند برای کسب اين مدرک اقدام کنند.

MCSD

دارندگان این مدرک افرادی هستند که با فناوری ها سيستم های عامل و معماری ويندوز، راهکارهای مناسبی را برای صاحبان صنايع و تجارت طراحی کرده و توسعه ميدهند. دست کم دو سال تجربه کاری برای خواستاران اين مدرک لازم است. به مهندسان نرم افزار و توليد کنندگان برنامه های کاربردی و مشاوران فنی گرفتن اين مدرک را به آنها توصيه میکنيم.

MOS

اين مدرک به کسانی داده میشود که در کار با برنامه های OFFICE مهارت کافی داشته باشند. از آنجا که مجموعه OFFICE در بيش از ۱۰۰ کشور و به ۱۸ زبان در اختيار کاربران قرار میگيرد. میتوان آن را فراگيرترين مدرک مايکروسافت دانست. بد نيست بدانيد که ماهانه ۳۲ هزار نفر در سراسر دنيا اين مدرک را دريافت میکنند.

SMMOI

اين مدرک به افرادی داده میشود که برای تدريس بخش های مختلف OFFICE مهارت کافی داشته باشند جهت دريافت اين مدرک بايد دست کم ۲ سال تجربه تدريس در اين زمينه را داشته باشيد.

با دانستن موارد فوق میتوانید گرایش مورد علاقه خود در مایکروسافت را پیدا کنید. این را نیز بدانید که بدست آوردن مدارک مایکروسافت کار راحتی نیست و باید خیلی روی مهارت هایتان کار کنید. پس از تکمیل دانسته ها و تخصص هایتان باید در یکی از تست سنتر های مایکروسافت که متاسفانه ایران از داشتن آن ها محروم میباشد امتحان بدهید و نسبت به گرفتن مدرک اقدام نمایید.

امیدواریم از این مقاله آموزشی زویپ سرور استفاده لازم را برده باشید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.