۰
(۰)

در این مقاله قصد داریم سرور مجازی مدیریت شده ( Managed VPS ) و سرور مجازی مدیریت نشده ( Unmanaged VPS ) را با یکدیگر مقایسه و توضیحاتی در رابطه با این دو، خدمت شما ارائه بدهیم. ابتدا به ارائه توضیحاتی در رابطه با چیستی سرور مجازی میپردازیم. سپس سرور مجازی مدیریت شده را توضیح خواهیم داد و در بخش بعد به توضیح سرور مجازی مدیریت نشده میپردازیم. در نهایت نیز به مقایسه و تفاوت این دو خواهیم پرداخت.

سرور مجازی چیست ؟

Virtual Private Server که به اختصار VPS نامیده می شود، به معنی سرور مجازی شخصی یا خصوصی می باشد. این سرور را می توان ورژن مجازی سرور اختصاصی نامید که منابع و قدرت پردازشی کمتری نسبت به سرور اختصاصی دارد. سرور مجازی ها با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی و نرم افزارهای هایپروایز از جمله KVM ایجاد و ارائه می شوند. تکنولوژی مجازی سازی یک سرور اختصاصی را به چندین قسمت بر حسب نیاز تقسیم می کند که هر کدام از این قسمت ها vps نامیده می شوند.

هر vps دارای یک فضای مستقل و شخصی است که کانفیگ ها، تنظیمات و همچنین فایل های آن سرور مجازی در این فضا قرار دارد. هر vps درست مانند یک سرور اختصاصی یا یک کامپیوتر معمولی منابع مستقل خود را و همینطور سیستم عامل مجزای خود را دارد. سرور مجازی ها همانطور که گفته شد دارای یک فضای شخصی هستند به همین دلیل هر اتفاقی درون یک سرور مجازی بیفتد در همان فضا باقی خواهد ماند و خارج از فضای مذکور هیچ چیزی احساس نخواهد شد.

سرور مجازی مدیریت شده چیست ؟

مدیریت سرور نیاز به زمان، تلاش و تخصص فنی دارد. در VPS مدیریت شده، ارائه‌دهنده سرور تمام مسئولیت‌های مربوط به سرور مانند به‌روزرسانی‌های اصلی، نگهداری، نصب نرم‌افزار و غیره را بر عهده می‌گیرد، بنابراین شما، صاحب کسب‌وکار می‌توانید به طور کامل روی رشد کسب‌وکار خود تمرکز کنید. ارائه دهنده VPS مدیریت شده، مسئولیت مراقبت از تمام جنبه های فنی وب سایت شما را بر عهده دارد. میزبان شما از نصب نرم افزار، ارتقاء سرویس، نگهداری سرور، پشتیبان گیری خودکار و موارد مشابه مراقبت می کند.

اگر صاحب کسب و کار جدیدی هستید که تجربه فنی کمی دارید یا اصلاً تجربه ندارید، میزبانی VPS مدیریت شده مناسب شما است، زیرا نیازی به نگرانی در مورد هیچ چیز مربوط به سرور ندارید. از تنظیمات اولیه و بهینه‌سازی‌ها گرفته تا به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار سرور و وصله‌های امنیتی، میزبان کاملاً از وبسایت و سرور شما مراقبت می‌کند. این نوع سرور ایده آل برای شرکت های کوچک است، زیرا می توانند به جای نگرانی در مورد مسائل فنی، بر ایجاد و رشد کسب و کار خود تمرکز کنند. از نظر قیمت، سرورهای VPS مدیریت شده به دلیل کمک های اضافی گران تر هستند، اما با کمی جستجو در اطراف، می توانید سرور مجازی مدیریت شده با قیمتی مناسب پیدا کنید.

سرور مجازی مدیریت نشده چیست ؟

در VPS مدیریت نشده، مسئول مدیریت سرور خریدار سرور یا همان مشتری است. میزبان وب تنها وظیفه ارائه سرور فیزیکی و سیستم عامل اولیه مورد استفاده را بر عهده دارد. سایر موارد مانند به روز رسانی نرم افزار، تعمیر و نگهداری، پشتیبان گیری خودکار و کنترل به دست مشتری واگذار می شود. مشتریانی که پیشینه فنی دارند و به کار با سرور آشنا هستند، معمولاً این طرح میزبانی را مناسب تر می دانند. آنها می توانند سرور را به دلخواه خود پیکربندی کنند. این طرح نسبت به VPS مدیریت شده مقرون به صرفه تر است، اما به زمان و انرژی نیاز دارد. اگر اهل فناوری و تکنولوژی نیستید سمت این دسته از سرور ها نروید.

در سرور مجازی مدیریت نشده تمام مسئولیت های سرور و وظایف تعمیر و نگهداری بر عهده شما خواهد بود. میزبان VPS مدیریت نشده همه چیز را به دست مشتری می‌سپارد. میزبان صرفا سرور را فراهم می کند و گاهی یک سیستم عامل اصلی و کنترل پنل را برای شما نصب می کند. از آنجا به بعد شما کنترل کامل سرور مجازی را دارید. سرور های VPS مدیریت‌ نشده با دسترسی روت عرضه می‌شوند تا بتوانید عملاً هر چیزی را تغییر دهید. با این حال، سرورهای مدیریت نشده برای توسعه دهندگان و وب مسترها مناسب تر هستند زیرا مبتدیان ممکن است همه چیز را گیج کننده و بیهوده بیش از حد پیچیده بدانند و یا تنظیمات اشتباهی انجام دهند که منجر به ایجاد مشکلات شود.

سرور مجازی مدیریت نشده در مقابل سرور مجازی مدیریت شده

سرور مجازی مدیریت شده در مقابل سرور مجازی مدیریت نشده

بصورت خلاصه می توان گفت انتخاب یکی از این دو، به سابقه و مهارت شما بستگی دارد. اما نکات و تفاوت هایی نیز وجود دارد که می تواند شما را در انتخاب بین این دو راهنمایی کند.

پشتیبانی

مهمترین تفاوت این دو نوع سرور، پشتیبانی آنها است. سرور های مجازی مدیریت نشده همانطور که گفته شد پشتیبانی ندارند. اگر در حوزه هاستینگ مهارت ندارید، به جای اینکه زمان بگذارید تا همه چیز را خودتان تست کنید و با آزمون خطا پیش بروید، پیشنهاد می شود یک سرور مجازی مدیریت شده خریداری کنید. در VPS مدیریت نشده، هاستینگ صرفا وظیفه بالا نگه داشتن سرور و نصب سیستم عامل اولیه را بر عهده دارد. مسئولیت نصب نرم افزار ها، نرم افزارهای نصب شده و مسائل فنی مربوط به نرم افزارها بر عهده شماست.

مقیاس پذیری

منظور از مقیاس پذیری در اینجا، امکان افزایش منابع در کمترین زمان ممکن است. تفاوت زیادی بین VPS مدیریت نشده یا مدیریت شده در زمینه مقیاس پذیری وجود ندارد. هر ارائه دهنده معتبر باید با تخصیص منابع کافی برای همه مشتریان سرور مجازی، آنها را راضی نگه دارد. با این حال، مطمئن شوید که شرکت هاستینگ شما اورکلاک نمی کند و متخصصان قابل قبولی دارد. همچنین امنیت را نیز به خوبی رعایت می کند.

کنترل

اینجاست که VPS مدیریت نشده برتری می یابد. این سرویس از نظر کنترل، شباهت زیادی به سرور اختصاصی دارد زیرا شما حتی بر روی منابع سخت افزاری سرور نیز کنترل دارد. آیا می خواهید یک سرور بازی، دانلود سرور یا وبسایتی همچون یوتیوب ایجاد کنید؟ دست شما باز است.

تا زمانی که از شرایط سرویس دهی میزبان پیروی کنید، آنها VPS مدیریت نشده شما را به هیچ وجه محدود نخواهند کرد. در سوی دیگر، VPS مدیریت شده به شما آزادی مورد نیاز را خواهد داد اما از نظر فنی محدودیت هایی از سمت میزبان برای شما در نظر گرفته شده است.

راحتی در مدیریت سرور

برای تعیین این مورد، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهید. چقدر در مدیریت سرور تخصص دارید ؟ اگر در مدیریت سرور تخصص کافی داشته باشید، برای شما تفاوت چندانی نخواهد داشت. شما در هر صورت سرویس خوب و مناسبی دریافت خواهید کرد. اگر شما یک کاربر عادی با دانشی صفر در مورد نحوه عملکرد سرور و مدیریت آن هستید، یک بازی کاملاً متفاوت پیش روی شماست. در این صورت تنها انتخاب شما سرور مجازی مدیریت شده است.

قیمت

در رابطه با قیمت ها همانطور که حدس زده اید، قیمت VPS مدیریت شده بالاتر از VPS مدیریت نشده است. دلیل آن نیز همانطور که میدانید هزینه پشتیبانی و مدیریت سرور در سرور مجازی مدیریت شده است. با جست و جو و پیگیری می توانید سرور مجازی مدیریت شده با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا پیدا کنید. در سرور مجازی مدیریت نشده، شما کنترل کامل سرور را در دست دارید و ارائه دهنده سرور فقط باید آپ تایم سرور را حفظ کند. با این حال، همانطور که بازار VPS بیشتر و بیشتر رقابتی می شود، تفاوت بین این دو نوع سرویس اغلب تنها به چند هزار تومان کاهش می یابد.

جمع بندی

در این مقاله، در رابطه با VPS مدیریت شده و VPS مدیریت نشده صحبت کردیم و تفاوت آنها را برای شما بازگو کردیم. تفاوت های بیشتری را می توان بصورت جزئی تر مشاهده و نوشت اما مهمترین تفاوت ها مواردی است که در بالا ذکر شد. در صورتی که شما کاربری عادی با مهارتی پایین یا صفر هستید، به سمت VPS مدیریت شده بروید. در صورتی که یک کاربر حرفه ای یا متوسط هستید، به سمت سرور مجازی مدیریت نشده نیز می توانید بروید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.