۰
(۰)

گیت سیستم کنترل نسخه استاندارد صنعت است که در توسعه نرم افزار مدرن بسیار مهم و حیاتی شده است. تفاوتی ندارد که شما یک پروژه شخصی را مدیریت می کنید یا در یک تیم همکاری می کنید ، دانستن نحوه تنظیم Git مهارت اساسی در ایجاد یک فرآیند مدیریت کد ساده است. در این مقاله نحوه نصب گیت بر روی اوبونتو را به شما آموزش میدهیم. سپس برخی از دستورات اساسی Git را برای شما لیست می کنیم تا به شما جهت شروع استفاده از این پلتفرم برای پروژه های خودتان کمک کنیم. بیایید ابتدا با گیت آشنا شویم.

git چیست ؟

New Developer? You Should Learn Git Today

Git یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده است که به چندین توسعه دهنده اجازه می دهد تا به طور یکپارچه بر روی یک پروژه کار کنند. گیت برای ردیابی تغییرات ، مدیریت شاخه ها ( branches ) ، مدیریت ادغام ( Merges ) و ترویج همکاری تیمی بدون به خطر انداختن یکپارچگی کد استفاده می شود. قدرت git در توانایی آن برای رسیدگی به پروژه های پیچیده با سرعت و کارایی است.

آموزش نصب گیت در اوبونتو

روش اول : استفاده از apt ( روش پیشنهادی )

قبل از شروع فرآیند نصب ، مهم است که سرور لینوکس خود را آماده کنید تا روند نصب بدون مشکل پیش برود و بتوانید بدون هیچ مشکلی از Git استفاده کنید. در اولین قدم میبایستی فهرست بسته خود با کامند زیر آپدیت کنید.
# sudo apt update
سپس با استفاده از دستور زیر بسته ها را به آخرین نسخه ارتقا دهید.
# sudo apt upgrade
در نهایت نیز دستور زیر را جهت نصب git وارد کنید.
# sudo apt install git
پس از اتمام پردازش و کامل شدن فرایند نصب، جهت اطمینان از اینکه git بصورت صحیح بر روی سرور شما نصب شده است دستور زیر را وارد کنید.
# git –version

روش دوم : نصب از منبع

در برخی موارد، بسته های موجود در مخزن اوبونتو آخرین نسخه نرم افزار را ندارند. اگر می خواهید آخرین نسخه را دریافت کنید، می توانید آن را مستقیماً از سورس کامپایل کنید. برای استفاده از این روش، ابتدا سرور را آپدیت کنید.
# sudo apt-get update
سپس با اجرای این دستور بسته های لازم را نصب کنید:
# sudo apt-get install libcurl4-gnutls-dev libexpat1-dev gettext libz-dev libssl-dev build-essential
به صفحه دانلود Git for Linux بروید و لینک آخرین نسخه stable را کپی کنید. در حال حاضر آخرین ورژن ۲.۹.۵ است که ما در این مقاله آن را نصب میکنیم. پس از کپی کردن لینک ورژن گیت مورد نظر خود، به ترمینال بازگردید و کامند زیر را در ترمینال وارد کنید. فراموش نکنید که میبایستی لینک دانلود موردنظر خود را با لینک دانلود کامند زیر جایگزین کنید. در صورت عدم تغییر نیز مشکلی وجود نخواهد داشت و ورژن ۲.۹.۵ برای شما نصب خواهد شد.
# wget https://mirrors.edge.kernel.org/pub/software/scm/git/git-2.9.5.tar.gz
پس از اتمام دانلود، با استفاده از کامند زیر فایل را استخراج کنید.
# tar -zxf git-2.9.5.tar.gz
پس از استخراج فایل، به دایرکتوری استخراج شده بروید.
# cd git-2.9.5
در نهایت، برای نصب git کامند زیر را وارد کنید.
# make prefix=/usr install install-doc install-html install-info

کانفیگ git در اوبونتو

پس از نصب Git ، مرحله بعدی پیکربندی نام کاربری و ایمیل شما است که برای کامیت زدن و push کردن ضروری است. با استفاده از دو کامند زیر به ترتیب، ایمیل و سپس نام خود را تنظیم کنید.
# git config –global user.email “youremail@example.com”
# git config –global user.name “Your Name”

پس از تنظیم موارد بالا، جهت اطمینان از انجام تغییرات کامند زیر را وارد کنید.
# git config –list
هم اکنون گیت شما آماده استفاده است و می توانید از آن در پروژه خود استفاده کنید. در صورت تمایل به مشاهده و یادگیری برخی کامند های اساسی گیت نیز، در ادامه با ما همراه باشید.

کامند های اساسی git

پس از نصب گیت، نوبت به کار با آن است، شما می توانید لیست دستورات اساسی گیت به همراه توضیحات آنها را در عکس زیر مشاهده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله دو روش نصب گیت در لینوکس اوبونتو را پوشش دادیم. ما همچنین به چندین دستور Git متداول اشاره کردیم تا به شما در کار با گیت کمک کند. استفاده از Git یک مهارت اصلی برای توسعه دهندگانی است که به قابلیت های کنترل نسخه برای پروژه های خود نیاز دارند. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.