۰
(۰)

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه بکاپ گیری ابری هایبریدی ( hybrid cloud backup ) میتواند بازی ذخیره سازی اطلاعات را تغییر داده و متحول کند ؟. میخواهیم جادوی پشت این استراتژی مدرن حفاظت از داده را برای شما آشکار کنیم و به موضوع ترکیب بکاپ گیری آفلاین و کلود بپردازیم. همچنین بگوییم این موضوع چگونه باعث حفاظت بیشتر از دیتای ما در برابر انواع و اقسام مشکلات و حوادث خواهد شد.

بکاپ گیری ابری هایبریدی چیست ؟

بکاپ گیری ابری هایبریدی یک استراتژی مدرن برای حفاظت از داده ها می باشد که بکاپ گیری آفلاین و بکاپ گیری ابری را با هم ترکیب میکند. این روش یک بکاپ گیری ترکیبی به دو صورت آفلاین و ابری در اختیار ما قرار میدهد. این استراتژی به کسب و کارها روشی بسیار کارآمد برای ذخیره و دسترسی به داده‌هایشان ارائه میکند. در عین حال امنیت و در دسترس بودن این دیتا ها را با روش بکاپ گیری هایبریدی تضمین خواهد شد.

اجزای بکاپ گیری ترکیبی

localstorage_and_publiccloud

ذخیرسازی محلی

استفاده از دستگاه های NAS در پشتیبان گیری ترکیبی به کسب و کارها کمک میکند تا داده‌های مورد نیاز خود را اغلب در محل ذخیره کنند. منظور از NAS، بصورت خلاصه شبکه ای برای اشتراک گذاری داده های ذخیره شده می باشد. در این شبکه، هارد دیسک ها بر روی یک سرور قرار میگیرد که به آن NAS Storage گفته میشود. سپس این داده ها از طریق شبکه ای از نوع NAS در اختیار دیگر کاربران شبکه قرار میگیرد. منظور از محل نیز لوکال ( Local ) میباشد. در این حالت بازیابی داده ها سریع و تاخیر دسترسی به داده ها از مکان های دور به حداقل میرسد.

ابرهای عمومی

پشتیبان گیری های خارج از سرور سایت و در فضای ابری عمومی راهی امن و انعطاف‌پذیر برای ذخیره داده های کسب و کار ها میباشد. فضای ذخیره‌سازی ابری به شرکت ها اجازه میدهد در صورت نیاز فضای ذخیره سازی خود را مقیاس بندی کنند. همچنین آنها را از بلایا یا خرابی تجهیزات ایمن نگه دارند.

نقش دستگاه های NAS در پشتیبان گیری هیبریدی

دستگاه های ذخیره سازی متصل به شبکه NAS در اجرای استراتژی پشتیبان گیری ترکیبی بسیار مهم هستند. آنها داده ها را بصورت لوکال ذخیره میکنند تا کسب و کارها بتوانند سریع و آسان از آن استفاده کنند. دستگاه های NAS بهتر از گزینه های ذخیره‌سازی سنتی هستند زیرا :

بهبود سرعت بازیابی اطلاعات

ذخیره داده هایی که به طور مکرر به آنها دسترسی دارید در یک دستگاه NAS به شما امکان میدهد سریعتر به آنها دسترسی داشته باشید. به همین دلیل می توانید آنها را سریعتر بازیابی کنید. ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر می تواند تحت تاثیر تاخیر و مشکلات شبکه قرار بگیرد.

امنیت بالاتر

داده های حساس یا حیاتی را در حافظه های لوکال نگه دارید. به این ترتیب کسب و کارها میتوانند بهتر از خود در برابر دسترسی های غیرمجاز، فساد و یا ضرر محافظت کنند.

صرفه جویی در هزینه ها

دستگاه های NAS میتوانند مقرون به صرفه تر از ذخیره سازی مبتنی بر ابر باشند. این مورد بخصوص در رابطه با دیتاهایی که همیشه میبایستی در دسترس باشند قابل مشاهده میباشد.

پشتیبان گیری هایبریدی چگونه کار می کند ؟

پشتیبان‌گیری هایبریدی، فضای ذخیره‌سازی لوکال و مبتنی بر کلود را برای ایجاد یک استراتژی جامع حفاظت از داده‌ها ترکیب می‌کند. بکاپ داده ها در ابتدا برای دسترسی سریع به یک دستگاه ذخیره سازی متصل به شبکه لوکال (NAS) ارسال و در آن ذخیره میشود. به طور همزمان، یک نسخه برای امنیت بیشتر به یک سرویس ابری مانند Microsoft Azure یا AWS ارسال می شود. این فرآیند می‌تواند شامل ابرهای عمومی یا خصوصی باشد و دستگاه NAS به عنوان یک نقطه مسیریابی عمل می‌کند و فرآیند پشتیبان‌گیری را ساده می‌کند. در نهایت، این رویکرد پشتیبان گیری کارآمد از داده ها و بازیابی فاجعه را در صورت نیاز تضمین می کند.

مزایای یک استراتژی پشتیبان گیری هایبریدی

advantages_of_a_hybrid_backup_strategy

پشتیبان گیری هایبریدی مزایای بسیار زیادی برای مشاغل در هر اندازه ای دارد. بکاپ گیری ابری هایبریدی، سهولت پشتیبان گیری ابری را با ویژگی های ایمنی و سرعت بالای ذخیره سازی لوکالی ترکیب میکند. این مورد به کسب و کارها کمک می‌کند پول خود را ذخیره کنند. اطمینان حاصل کنند که در صورت از دست دادن داده های اصلی، می توانند بکاپ های خود را به سرعت بازگردانی کنند. به این صورت حفاظت بیشتری بر روی داده های خود داشته باشند.

صرفه جویی در هزینه

یکی از بهترین چیز ها در مورد پشتیبان گیری هایبریدی این است که میتواند در هزینه ها صرفه جویی کند. راه حل های ذخیره سازی سنتی بصورت لوکال ممکن است گران باشد زیرا نیاز به سرمایه گذاری در سخت افزار و زیرساخت شبکه دارد. روش های پشتیبان گیری ابری معمولا هزینه اولیه پایین تری دارند و مدل های قیمت گذاری مقیاس پذیر و مناسبی را ارائه میدهند. با ترکیبی از این دو، کسب و کارها می توانند هزینه های پشتیبان خود را بهینه کنند و به تخصیص منابع در جایی که بیشتر مورد نیاز است بپردازند.

بازیابی سریع و آماده بودن بکاپ ها

اگر کسب و کاری دیتای خود را از دست بدهد، سریعا نیاز به ریکاوری و ریستور آنها خواهد داشت. پشتیبان گیری ترکیبی با ذخیره داده هایی که اغلب به آنها نیاز دارید در دستگاه های ذخیره سازی شبکه NAS به بازگردانی داده های حیاتی کمک میکند و تضمین میکند این داده ها در صورت نیاز آماده هستند.

حفاظت از داده ها

حفاظت از داده ها امروزه امری بسیار مهم و ضروری برای مشاغل میباشد. در حال حاضر خطرات بیشتری مانند هکرها و نشت داده، اطلاعات را تهدید میکند. پشتیبان گیری هایبریدی با استفاده از فضای کلود و NAS و همچنین ویژگی هایی از جمله رمزگذاری و کپی های اضافی، داده ها را در برابر خطرات احتمالی محافظت میکند.

انعطاف پذیری بالا

استراتژی هایبریدی به کسب و کارها اجازه میدهد انعطاف پذیر باشند. در صورت نیاز برنامه های ذخیره سازی داده و پشتیبان گیری خود را تغییر بدهند. در صورت نیاز بکاپ ها را در دو مکان ذخیره کنند و یا داده های حساس را در لوکال ذخیره کنند.

کنترل پشتیبان گیری داده های پیشرفته

کنترل‌های مدیریتی انعطاف‌پذیر به ما این امکان را می‌دهد که مکان و نحوه پشتیبان‌گیری انواع مختلف داده ها را انتخاب کنیم. اسناد حساس را می توان به در شبکه لوکال نگهداری کرد در حالی که اطلاعات مشتریان در فضای ابری ذخیره می شوند.

تداوم کسب و کار

ذخیره‌سازی محلی اولین نقطه بازیابی برای داده‌های مهم می‌باشد. سرورهای ابری ذخیره‌سازی ریموت و طولانی‌مدت را ارائه می‌دهند و تداوم کسب‌وکار را در طول سال‌ها تضمین می‌کنند.

کاهش محدودیت های سرعت اینترنت

اگرچه پشتیبان‌گیری‌های کلود دسترسی ریموت را ارائه می‌دهد، با این حال سرعت دانلود به اتصال به اینترنت بستگی دارد. پشتیبان‌گیری هیبریدی با ترکیب پشتیبان‌گیری لوکال پرسرعت با فضای ذخیره‌سازی ابری، این مشکل را برطرف می‌کند.

استفاده از خدمات ابری متعدد

پشتیبان گیری هایبریدی به شما این امکان را می دهد که از ارائه دهندگان مختلف ذخیره سازی ابری استفاده کنید و آنها را در یک چارچوب ساده قرار دهید. با این ویژگی نیازی به نگرانی در مورد عدم هماهنگی و ناسازگاری پلتفرم های مختلف با یکدیگر ندارید.

انطباق ساده

پشتیبان گیری هیبریدی رعایت مقررات و استانداردهای داده مانند GDPR، PCI، SOX و HIPAA را آسان تر می کند. داده های حساس را می توان به صورت لوکال ذخیره کرد، در حالی که سرویس های ابری سازگار بقیه داده ها را مدیریت و کنترل میکنند.

افزونگی افزایش یافته

منظور از افزونگی افزایش یافته همان بکاپ گیری در دو مکان می باشد. اولین ورژن از بکاپ ها در حالت پیشفرض در لوکال و ورژن دوم در سرویس های کلود ذخیره میشوند. شما می توانید تنظیم این مورد را به شکلی انجام بدهید که در NAS صرفا داده های حساس ذخیره شود و دیگر موارد در کلود ذخیره شوند.

در این مقاله سعی کردیم توضیحات مقدماتی در مورد بکاپ گیری ابری هایبریدی و مزایای آن ارائه کنیم. لازم به ذکر است این تکنولوژی در ایران کمتر قابل مشاهده می باشد. یکی از دلایل آن می تواند تحریم بودن سرویس AWS و کلود های معروف از جمله Azure باشد. در صورتی که سوال، انتقاد و یا نظری داشتید لطفا برای ما کامنت بگذارید.

امیدواریم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.