۰
(۰)

چندین دلیل خوب برای انتخاب میزبانی سرور اختصاصی برای وب‌سایت پر رونق شما وجود دارد. در صورت بعید اینکه این کار را نکرده باشید، برای میزبانی سرور اختصاصی با Zoip که از سیستم‌عامل‌های لینوکس مورد اعتماد استفاده می‌کند، ثبت نام کنید. شما قادر خواهید بود اوبونتو محبوب را انتخاب کنید، اما گزینه‌های دیگری نیز موجود است: دبیان، فدورا، جنتو، اوپن‌سوزه و سنت‌اواس. گزینه آخر را می‌توان با سی‌پنل ترکیب کرد اگر ترجیح می‌دهید. لیست کردن فرآیندهای در حال اجرا (در لینوکس) از زمانی به زمان دیگر یک رویه خوب است. ما دستورات رایج برای لیست کردن فرآیندها در لینوکس را شرح خواهیم داد. بیایید شروع کنیم.

مراحل آسان برای لیست کردن فرآیندهای در حال اجرا در لینوکس

لیست کردن فرآیندها به این معنی است که شما آن روندهای فعال در حال اجرا در سرور خود را شناسایی می‌کنید. اما چیزهای بیشتری هم می‌توانید از لیست کردن فرآیندها در لینوکس بیاموزید. اینها چند نمونه است: منابع مورد استفاده یک فرآیند؛ تأثیر نیازهای بار شما بر کل سیستم و نیازهای حافظه. ابتدا، ما به دستور ‘ps’ نگاه خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که از هر فرآیند چه چیزی می‌توانید بیاموزید.

استفاده از دستور ‘ps’

دستور ps مخفف Process Statuses (وضعیت‌های فرآیند) است. این مسئول ایجاد یک تصویر لحظه‌ای از تمام فرآیندهای در حال اجرا است.

  1. $ ps: یک لیست از فرآیندهای در حال اجرا در همان شل (یا حساب) خاص را تولید می‌کند. این اطلاعات ثابت و محدود است، بنابراین باید دستور را گسترش دهید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.
  2. $ ps a: تمام فرآیندها را در تمام شل‌های سرور شما لیست می‌کند.
  3. $ ps u [نام کاربری] یا $ ps ef | grep USERNAME: اگر می‌خواهید فرآیندها را در لینوکس برای یک کاربر خاص از یک شل متفاوت لیست کنید.
  4. $ ps u: اطلاعات مفید دیگری مانند اندازه حافظه مجازی (VSZ)، اندازه مجموعه ساکن (RSS) و شماره شناسایی فرآیند (PID) را اضافه می‌کند.
  5. $ ps x: فرآیندهایی را که معمولاً در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و در زمان راه‌اندازی شروع شده‌اند را شناسایی می‌کند، زیرا ترمینال کنترل‌کننده ندارند.
  6. دستورات (نه فقط دستورات ps) حساس به بزرگی و کوچکی حروف هستند. به دستورات زیر که از نظر ساختار یکسان هستند اما فرآیندهای مختلفی را در لینوکس لیست می‌کنند، نگاهی بیندازید.
  7. $ ps ef: فرآیندهایی را تولید می‌کند که شامل دستوری است که فرآیند را فراخوانده است، PID، شماره شناسایی کاربر (UID)، شماره شناسایی فرآیند والد (PPID) و برخی اطلاعات در مورد زمان‌های شروع و اجرا است.
  8. $ ps eF: علاوه بر اطلاعات بالا، با استفاده از ‘F’ بزرگ، RSS، نام پردازنده‌ای که فرآیند را اجرا می‌کند و اندازه کلی فرآیند (SZ) را نیز تولید می‌کند.

شاید فرمت خطی مؤثر نباشد. فرمت را با pstree به یک فرمت درختی تغییر دهید.

چگونه از دستور ‘top’ استفاده کنیم

دستورات top زمانی ایده‌آل هستند که هدف شما لیست کردن فرآیندها در لینوکس برای شناسایی فرآیندهایی است که بیشترین منابع را مصرف می‌کنند. این واقعیت است که یک عنصر پویا را به دستورات top می‌افزاید، زیرا لیست بر اساس نیازهای فرآیندهای شما تنظیم می‌شود.

برای لیست کردن فرآیندها با استفاده از top، دستور $ top است.

اولویت‌بندی رتبه

می‌توانید انتخاب کنید که فرآیندها را بر اساس میزان استفاده از CPU یا حافظه برای هر فرآیند لیست کنید.

Shift + m: بر اساس استفاده از حافظه لیست می‌کند.

Shift + p: بر اساس استفاده از CPU لیست می‌کند (پیش‌فرض).

Ctrl + C یا q: از top خارج می‌شود.

وضعیت‌های فرآیند

در حال اجرا/قابل اجرا (R): اولی در حال حاضر فعال است، اما دومی در انتظار یک اسلات است تا بتواند شروع به انجام فرآیند خود کند.
خواب (D): در انتظار یک فرآیند (یک رویداد) یا منبع دیگر برای ادامه فرآیند خود است. دو نوع خواب قابل وقفه (S) و خواب غیرقابل وقفه (D) وجود دارد.
متوقف شده (T): یک فرآیند متوقف شده که در انتظار پرامپت برای ادامه (SIGCONT) یا توقف رسمی (SIGKILL) است.
زامبی (Z): در انتظار اقدام از فرآیند والد برای تکمیل رسمی فرآیند است.

فرآیندهای برتر

$ top u [نام کاربری]: فرآیندها را برای یک کاربر خاص لیست می‌کند.

$ top p [PID]: فرآیندها را برای یک PID خاص لیست می‌کند.

$ top i: فرآیندها را در وضعیت زامبی لیست نمی‌کند.

لیست کردن برخی از فرآیندها در لینوکس می‌تواند با فشردن تنها یک کلید انجام شود (به خاطر داشته باشید که این موارد حساس به بزرگی و کوچکی حروف هستند):

k: فرآیند را متوقف می‌کند (به PID آن نیاز خواهید داشت).

c: مسیر کامل یک برنامه را نشان می‌دهد (به طور پیش‌فرض این گزینه وجود ندارد)؛ فشردن c شما را به حالت پیش‌فرض برمی‌گرداند اگر در نمای مسیر کامل هستید.

d: زمان تازه‌سازی را تغییر می‌دهد (زمان تازه‌سازی پیش‌فرض سه ثانیه است).

r: اولویت یک فرآیند را تغییر می‌دهد (مقادیر nice که منفی هستند، اولویت بالاتری نسبت به اعداد مثبت دارند؛ تمام فرآیندها با مقدار ۰ شروع می‌شوند).

R: ترتیب لیست پیش‌فرض را برعکس می‌کند (از نزولی به صعودی تغییر می‌کند).

N: بر اساس PID مرتب می‌کند.

تغییرات top

یک نسخه محبوب از ‘top’، htop است. در حالی که top به طور پیش‌فرض نصب شده است، شما باید htop را نصب کنید اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید. این امکان تعامل با رابط کاربری را به شما می‌دهد و می‌توان آن را برای دریافت رنگ‌های مختلف سفارشی کرد یا دستکاری کرد.

در کل، آن دارای همان کارکردهای top است اما از کلیدهای عملکردی برای به دست آوردن نتایج استفاده می‌کند. ابتدا، نصب آن به سادگی وارد کردن یک خط کد در یک پرامپت دستور است:

sudo apt-get install htop

اکنون که نصب شده است، اینها برخی از اقداماتی است که می‌توانید با استفاده از کلیدهای عملکردی انجام دهید:

F9: فرآیند برجسته شده را متوقف می‌کند.

F5: نمایش را به حالت درختی تغییر می‌دهد.

F3: امکان جستجوی یک فرآیند را فراهم می‌کند.

“ntop” یک تغییر دیگر است که برای گروه هدف متفاوتی طراحی شده است. آن به جای استفاده از فرآیند، استفاده از شبکه را نشان می‌دهد، بنابراین هر دو می‌توانند همزمان کار کنند. از آنجایی که وب‌محور است، یک مرورگر برای دسترسی به ترمینال آن مورد نیاز است. پیکربندی‌های دیگری نیز قبل از استفاده موفقیت‌آمیز از آن لازم است.

نتیجه‌گیری

آموزش امروز یک معرفی برای لیست کردن فرآیندها در لینوکس بود. هنگامی که از یک سرور اختصاصی استفاده می‌کنید، باید عملکرد آن را برای بهره‌گیری بیشتر از منابع آن پایش کنید. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و آنها بستگی به اطلاعاتی دارد که شما در تلاش برای کسب آن هستید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.