۰
(۰)

در برخی موارد هنگام نصب یک بسته جدید در یک سرور مجازی اوبونتو با استفاده از دستور apt زیر ممکن است با خطای زیر مواجه شوید:

sudo apt-get install package_name

خروجی:

Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package package_name

خطای “E: Unable to Locate Package” به این معنی است که سیستم عامل نتوانسته است بسته مورد نظر را پیدا کند.دلایل احتمالی این خطا عبارتند از:

 رفع خطای “E: Nable To Locate Package” در اوبونتو

در اینجا، ما هر دلیل ممکن برای خطای “E: Unable to Locate Package” را بررسی و حل خواهیم کرد.

 ۱. بررسی نام بسته

از آنجایی که Ubuntu حساس به حروف بزرگ و کوچک است، اشتباه در املای نام واقعی بسته می‌تواند مشکل‌زا باشد. بنابراین، هنگام اجرای دستورات، باید به حروف بزرگ و کوچک توجه کنید.

به عنوان مثال، اگر نام فایل “Golang” باشد، تایپ کردن “golang” باعث دانلود بسته مورد نظر نخواهد شد.

همچنین، توجه داشته باشید که نام بسته ممکن است با نام نرم‌افزاری که می‌خواهید متفاوت باشد؛ به عنوان مثال، بسته قابل نصب “zlib” در اوبونتو با نام “zlib1g” است.

 ۲. بررسی منابع بسته‌ها

اطمینان حاصل کنید که منابع بسته‌ها در اوبونتو به‌روز و معتبر هستند. می‌توانید با استفاده از دستور زیر لیست بسته‌ها را به‌روز کنید:

sudo apt-get update

اگر منابع قدیمی یا نامعتبر باشند، ممکن است نتوانید بسته مورد نظر را پیدا کنید.

 ۳. بررسی نسخه اوبونتو

اگر نسخه اوبونتو شما قدیمی باشد، ممکن است بسته مورد نظر در مخازن نرم‌افزاری قدیمی موجود نباشد. در این صورت، باید نسخه اوبونتو خود را به یک نسخه جدیدتر ارتقاء دهید.

برای ارتقاء نسخه اوبونتو، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

sudo do-release-upgrade

 ۴. بررسی مخازن نرم‌افزاری اضافی

اطمینان حاصل کنید که تمامی مخازن نرم‌افزاری اضافی مورد نیاز فعال شده‌اند. می‌توانید این کار را با استفاده از دستورات زیر انجام دهید:

sudo add-apt-repository universe
sudo apt-get update

با انجام این مراحل، دوباره سعی کنید بسته مورد نظر را نصب کنید. اگر مشکل ادامه داشت، ممکن است نیاز به جستجوی منابع دیگر برای بسته داشته باشید یا از جامعه کمک بگیرید.

۵. بررسی فعال‌سازی نسخه اوبونتو

اگر از نسخه معمولی اوبونتو استفاده می‌کنید، باید هر ۹ ماه یک بار اوبونتو را به‌روز کنید، و برای نسخه بلندمدت، هر ۵ سال یک بار.اگر نسخه اوبونتو پشتیبانی نشده و منقضی شده باشد،

هنگام نصب بسته‌های جدید با خطای “E: Unable to Locate Package” مواجه خواهید شد.برای بررسی وضعیت نسخه اوبونتو و اطمینان از پشتیبانی آن، دستور 

hwe-support-status --verbose 

را اجرا کنید. خروجی این دستور تاریخ پایان پشتیبانی سیستم شما را نمایش می‌دهد.با انجام این مراحل، دوباره سعی کنید بسته مورد نظر را نصب کنید. اگر مشکل ادامه داشت، ممکن است نیاز به جستجوی منابع دیگر برای بسته داشته باشید یا از جامعه کمک بگیرید.

نتیجه‌ گیری :

دریافت خطای “unable to locate package sudo” یکی از خطاهای رایج است که هنگام نصب برخی از بسته‌ها در اوبونتو رخ می‌دهد.راه‌حل فوری این است که هنگام نصب بسته از طریق ترمینال، املای نام بسته را بررسی کنید.همچنین، پنج راه‌حل اضافی را برای رفع خطای “e: unable to locate package net-tools” ارائه داده‌ایم و امید داریم با مطالعه این آموزش مشکلتان حل شود. 

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.