۰
(۰)

OpenSSL نقش مهمی در امنیت ارتباطات آنلاین دارد. اپن‌اس‌اس‌ال یک کتابخانه منبع باز است که پایه پروتکل های SSL و TLS می‌باشد. یکی از مهمترین کارهایی که میبایستی انجام بدهید تا امنیت سرور و کاربران را حفظ کنید، چک کردن ورژن OpenSSL است. در صورتی که ورژن این کتابخانه قدیمی باشد می‌بایستی آن را آپدیت کنید تا از بروز مشکلات امنیتی جلوگیری کنید.

OpenSSL چیست ؟

کتابخانه OpenSSL یکی از محبوب ترین کتابخانه های رمزنگاری موجود در جهان است که رایج ترین مورد استفاده از آن پیاده سازی پروتکل SSL است که بر مبنای این کتابخانه توسعه داده شده است. پروتکل SSL/TLS امکان برقراری ارتباط امن مابین سرور و کلاینت را فراهم می کند. این پروتکل با رمزگذاری اطلاعات قبل از تبادل آنها بین سرور و کلاینت ، از جمله اطلاعات محرمانه مانند رمز عبور ، اطلاعات بانکی و شناسه ها به حفظ امنیت و جلوگیری از شنود اطلاعات توسط شخصی دیگر کمک میکند.

بررسی ورژن OpenSSL

فرمت ورژن OpenSSL

فرمت نسخه OpenSSL فقط یک رشته از اعداد نیست. این اعداد اطلاعات ارزشمندی در مورد ماهیت انتشار منتقل می کنند. با بررسی دقیق فرمت ، می توانید بینش هایی در مورد نوع انتشار و معنی آن برای سیستم خود کسب کنید.

این نوع ورژن بندی، Semantic Versioning نام دارد که خلاصه توضیح آن به شکل زیر است :

نسخه های اصلی ( Major ) : نسخه های اصلی ، که با تغییرات در رقم اول نشان داده می شوند ، تغییرات و پیشرفت های قابل توجهی را در محصول OpenSSL نشان می دهند. به عنوان مثال ورژن ۱.۰.۰ و ورژن ۲.۰.۰.

نسخه های جزئی ( Minor ) : از سوی دیگر ، نسخه های جزئی که با تغییر در رقم میانی نشان داده شده می‌شوند ویژگی ها و پیشرفت های جدیدی را بدون اختلال در سازگاری با ورژن های قدیمی معرفی می کنند. به عنوان مثال ورژن ۱.۱.۰ و ورژن ۱.۲.۰.

انتشار نامه ها ( Letter ) : علاوه بر این ، انتشار نامه ها ، مانند ” ۳ ” در نسخه ۱.۱.۳ ، بر رفع اشکال و بهبود امنیت تمرکز دارد. در حالی که ورژن های جدید در این دسته ویژگی های جدیدی را معرفی نمی کنند ، اما نقش مهمی در افزایش ثبات و امنیت OpenSSL دارند.

درک این تمایز ها برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد زمان و نحوه به روز رسانی نسخه اپن‌اس‌اس‌ال شما ضروری است. چه به دنبال ویژگی های جدید باشید یا اولویت بندی امنیت ، تشخیص نوع انتشار اولین گام شما در مدیریت موثر OpenSSL است.

حالا بیایید به جزئیات بررسی شماره نسخه OpenSSL بپردازیم.

پیش نیازها

برای بررسی نسخه OpenSSL ، باید آشنایی اساسی با رابط خط فرمان و دسترسی به ترمینال در لینوکس، macOS یا ویندوز داشته باشید.

برای اینکه بفهمید سیستم شما از کدام نسخه OpenSSL استفاده می کند ، می توانید از دستور openssl version استفاده کنید. این دستور اطلاعات نسخه را در ترمینال چاپ می کند.

مرحله ۱ : باز کردن خط فرمان

اولین قدم دسترسی به خط فرمان در سیستم شماست. اگر شما در یک سرور لینوکس هستید ، خط فرمان شما Terminal خواهد بود. در ویندوز نیز، باید Command Prompt را راه اندازی کنید.

مرحله ۲ : اجرای کامند OpenSSL

دستور زیر را در خط فرمان خود وارد کنید.

# openssl version

مرحله ۳ : مشاهده اطلاعات OpenSSL

اکنون می توانید اطلاعات نسخه OpenSSL را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل شماره های نسخه اصلی و جزئی و تاریخ انتشار است.

ورژن OpenSSL

 

فرمت شماره ورژن، خود اطلاعات زیادی را ارائه می دهد. با درک چگونگی تفسیر این فرمت ، می توانید بینش عمیق تری در مورد قابلیت ها و ویژگی های OpenSSL نصب شده خود کسب کنید. علاوه بر این ، استفاده از آپشن های مختلف با این دستور می تواند خروجی را فیلتر و سازماندهی کند.

آپشن های کامند OpenSSL

آپشن های OpenSSL مانند دستورالعمل های ویژه ای هستند که به کنترل نحوه رفتار اپن‌اس‌اس‌ال در شرایط خاص کمک می کنند. به عنوان مثال ، می توانید از آپشن ها برای انتخاب روش های رمزگذاری یا مشخص کردن فایل های ورودی و خروجی استفاده کنید.

برای بررسی تمام آپشن های معتبر برای OpenSSL ، از آپشن عمومی –help استفاده کنید :

# openssl version -help

همانطور که می بینید هشت آپشن جهت استفاده در کنار دستور اپن‌اس‌اس‌ال وجود دارد.

open SSL Version Help

برای استفاده از این آپشن ها، صرفا به شکل زیر عمل کنید و بخش -a را با فلگ خود جایگزین کنید.

# openssl version -a

سخن پایانی

تفاوتی ندارد که در ایمن سازی یک وب سایت ، راه اندازی VPN ، یا فقط در مورد ابزارهای امنیتی سیستم خود کنجکاو باشید. در هر صورت دانستن نحوه بررسی و درک ورژن اپن‌اس‌اس‌ال یک اقدام و یک مهارت ضروری است. این مهارت برای حفظ امنیت سرور ، عیب یابی و ارسال گزارش های باگ بسیار حیاتی است. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.