بیگ بلو باتن (یا BigBlueButton) یک نرم افزار مبتنی بر لینوکس برای راه اندازی سمینار های تحت وب میباشد. این نرم افزار مدت هاست که میزبان جلسات آنلاین کاری و دوستانه میباشد. کار با بیگ بلو باتن نسبت به سایر نرم افزار های راه اندازی وبینار راحت تر بوده و اتصال پایدار تری را برای کاربران به ارمغان می آورد. همچنین درصد زیادی از کلاس های درسی و دانشگاه ها از طریق بیگ بلو باتن برگزار میشوند.

نصب این نرم افزار بسیار آسان میباشد و فقط به یک دامنه رسمی و یک سرور مجازی خارج از ایران نیاز دارید. در ادامه به شما نصب این نرم افزار را آموزش خواهیم داد. BigBlueButton دارای سه نسخه مختلف میباشد.

 • ۱_ سرویس BigBlueButton به همراه تمامی پیش نیازها
 • ۲_ نسخه Demo
 • 3_ نسخه همراه با کنترل پنل Green Light

نسخه اول تنها سرویس BBB نصب میشود و هیچ کنترل پنلی برای استفاده از آن وجود ندارد به همین دلیل برای استفاده از آن نیازمند نصب نرم افزارهای ۳rd Party هستید.

نسخه دوم یعنی دمو، کنترل پنلی جهت تست به شما ارائه میدهد تفاوت این نسخه با نسخه کامل این میباشد که تمامی افراد به بیگ بلو باتن شما دسترسی دارند و امنیتی ندارید.

نسخه سوم ورژن کاملی از bbb به شما ارائه میدهد. در این نسخه کنترل پنل گرین لایت نیز نصب میشود که شما میتوانید به راحتی کلاس ها، وبینار ها و جلسه های خود را مدیریت کنید. به یوزر ها دسترسی بدهید، دسکتاپ خود را share کنید و تمامی قابلیت های کاربردی دیگر برای شما در این روش فعال خواهد بود. به دلیل اینکه این ورژن محبوب ترین میباشد در این آموزش نیز این نسخه نصب میشود.

سیستم مورد نیاز برای BigBlueButton

 • سیستم عامل اوبونتو ۱۸.۰۴ ورژن ۶۴ بیتی و کرنل ورژن ۴.x
 • سی پی یو ۸ هسته ای
 • حداقل ۱۶ گیگابایت رم به همراه سواپ
 • پورت شبکه حداقل ۱ گیگابایت
 • ۵۰۰ گیگابایت هارد برای ضبط کردن جلسات ( ۵۰ گیگابایت در صورتی که جلسات را ظبط نکنید کافی میباشد.)
 • باز کردن پورت های ۸۰ و ۴۴۳ و ۱۹۳۵ TCP
 • باز کردن رنج پورت ۱۶۳۸۴:۳۲۷۶۸ UDP
 • اِی رکورد bbb ست شده روی دامنه

نصب نرم افزار BigBlueButton

ابتدا به سرور خود ssh زده و با دستورات زیر مخازن سرور را آپدیت و آپگرید کنید.

sudo apt-get update -y
sudo apt-get upgrade -y

برای نصب این نرم افزار دستور زیر را در ترمینال خود کپی کرده و پس از ویرایش اینتر را بزنید.

wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -w -v bionic-23 -s bbb.example.com -e info@example.com -g

بجای bbb.example.com از دامنه رسمی و بجای info@example.com از ایمیل رسمی خود استفاده کنید.

در صورتیکه حداقل های ذکر شده را رعایت کرده و دامنه شما به آیپی سرورتان متصل باشد، پس از حدود نیم ساعت نصب بیگ بلو باتن به پایان میرسد. این نرم افزار در ابتدای نصب در اختیار عموم قرار دارد و لازم است دسترسی به آن را محدود کنید. برای این منظور دستور های زیر را در ترمینال وارد کنید.

cd greenlight

با وارد کردن دستور فوق وارد پوشه گرین لایت میشوید که مربوط به ساختار گرافیکی نرم افزار میباشد. اکنون دستور زیر را وارد کنید تا یوزرنیم و پسوورد ادمین اصلی برای شما ساخته شود.

docker exec greenlight-v2 bundle exec rake admin:create

نرم افزار بیگ بلو باتن از زبان فارسی نیز پشتیبانی میکند. هم اکنون میتوانید زبان پنل کاربری خود را به فارسی تغییر داده و اولین وبینار خود را شروع کنید.

برای مشاوره جهت نصب بیگ بلو باتن و یا خرید سرور مجازی از شرکت زویپ سرور، میتوانید از طریق چت آنلاین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


امیدواریم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید.