۰
(۰)

۱_ نگاه کلی به بازارکار فلاتر در دنیا

Flutter در ماه مه ۲۰۱۷ توسط گوگل راه اندازی شد. این برنامه برای پشتیبانی از ایجاد برنامه های تک کد و ” Cross-platform  ” برای سیستم عامل های وب ، موبایل و دسکتاپ ساخته شده است. این یک SDK UI غنی از ویژگی است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا رابط کاربری بصری و ویژگی های پاسخگو ایجاد کنند. بنابراین ، Flutter نه تنها به کاهش تلاش های توسعه بلکه هزینه ها و زمان راه اندازی کمک می کند.

در چند سال گذشته ، Flutter به عنوان یکی از بهترین چارچوب های توسعه برنامه های چند پلتفرم در بازار تکامل یافته است. این چارچوب توسط توسعه دهندگان و شرکت های توسعه برنامه های تلفن همراه در سراسر جهان استفاده می شود. کسب و کارها و استارت آپ ها توسعه دهندگان برنامه Flutter را برای ساخت برنامه های تلفن همراه سفارشی برای اندروید و iOS استخدام می کنند.

در سال ۲۰۲۳ ، بیش از ۱۳۸۸۷ شرکت از Flutter در ابزارهای توسعه برنامه خود استفاده کرده اند. از این تعداد ، ۲۱.۴۸ درصد از کاربران Flutter از هند ، ۱۷.۲۶ درصد از ایالات متحده و ۶.۶۱ درصد از برزیل هستند.

 

۲_ افزایش نجومی محبوبیت فلاتر در سال های اخیر

منبع Stack Overflow

 

۳_ چرا باید Flutter را برای توسعه برنامه انتخاب کنید ؟

۱. بهترین برای توسعه برنامه های چند پلتفرم :

دلیل اصلی اینکه شرکت ها توسعه بین پلتفرم را انتخاب می کنند ، هزینه و زمان توسعه سریع تر در مقایسه با رویکرد توسعه بومی است. با این حال ، برنامه های چند پلتفرم از نظر عملکرد و ظاهر بومی قبل از اینکه Flutter وارد دنیای کار  شود ، به طور قابل توجهی از دست داده بودند.با Flutter ساخت برنامه هایی نزدیک به برنامه های بومی از نظر عملکرد امکان پذیر شد. بنابراین ، دیگر نیازی به انتخاب بین هزینه و کیفیت نیست.

۲. عملکرد بهینه:

نتایج عملکرد عالی برنامه های Flutter (60 تا ۱۲۰ فریم در ثانیه) از طریق زبان برنامه نویسی Dart به دست می آید. این یک زبان بهینه شده توسط مشتری است که از کامپایل پیش از زمان (AOT) پشتیبانی می کند. این باعث می شود برنامه های Flutter سریع تر شوند زیرا کد به طور بومی در هر پلتفرم بدون تکیه بر واسطه ها اجرا می شود ، برخلاف سایر چارچوب های چند پلتفرم که از bridging استفاده می کنند.

۳.  یکبار نوشتن برای همه دستگاه ها :

از زمان انتشار Flutter 3 در ماه مه ۲۰۲۲ ، شش پلتفرم از یک پایگاه کد وجود دارد: اندروید ، iOS ، وب ، ویندوز ، macOS و لینوکس. این بدان معنی است که شما می توانید از همان کد برای توسعه و انتشار برنامه خود در تمام این سیستم عامل ها با یک به روز رسانی کوچک استفاده کنید.این امکان را برای رسیدن به مخاطبان بیشتر بدون هزینه های قابل توجهی اضافی و صرف زمان کمتری برای توسعه در مقایسه با ساخت برنامه ها برای هر پلتفرم به طور جداگانه فراهم می کند.

۴. زمان سریع تر به پایان فرآیند:

۹۱ درصد از توسعه دهندگان گفتند که Flutter زمان فرآیند توسعه برنامه های موبایل را کاهش می دهد

تجربه ها نشان می دهد که توسعه برنامه Flutter معمولا از ۲ تا ۶ ماه طول می کشد. یک پروژه ساده Flutter حدود ۲ ماه طول می کشد ؛ یک متوسط – ۴ ماه ؛ یک توسعه برنامه پیچیده حدود ۴-۶ ماه طول می کشد. به عنوان مثال ، ما این برنامه جستجوی شغلی را در ۳ ماه توسعه دادیم.

برنامه های Flutter می توانند به لطف چندین ویژگی Flutter سریعتر از برنامه های تلفن همراه بومی توسعه یابند:
پایگاه کد واحد که اجازه می دهد یک کد را بنویسد و آن را برای شش پلتفرم مختلف تطبیق دهد;
ویجت ها و اجزای قابل استفاده مجدد و قابل تنظیم آماده;
ویژگی hot reload که نیاز به راه اندازی مجدد برنامه را پس از هر تغییر کد از بین می برد.

۶. بارگذاری مجدد فوقالعاده سریع ( Hot reload ):

Hot reload یک عملکرد فلاتر است که به ویژه توسط توسعه دهندگان دوست داشتنی است و توسط صاحبان کسب و کار بسیار مورد قدردانی قرار می گیرد. Hot reload به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بلافاصله تغییرات ایجاد شده در کد را بدون نیاز به راه اندازی مجدد برنامه مشاهده کنند. این ویژگی را به یک صرفه جویی در زمان و در نتیجه صرفه جویی در بودجه تبدیل می کند.

به طور کلی ، بارگذاری مجدد داغ به تکرار سریع تغییرات کد ، پیدا کردن و حذف خطاهای کد زودتر کمک می کند و اجازه می دهد تا آزمایش بیشتری انجام شود و منجر به تجربه کاربری بهتر می شود.

۸. توانایی ایجاد طراحی عالی

کتابخانه های غنی Flutter از ابزارک ها و اجزای قابل تنظیم به توسعه دهندگان و طراحان اجازه می دهد تا برنامه های تلفن همراه را تا حد ممکن منحصر به فرد ایجاد کنند و خلاقیت خود را محدود نکنند. به علاوه ، مواد داخلی و ابزارک های کوپرتینو همانطور که در بالا بحث شد ، فرصت هایی برای توسعه برنامه های بسیار بومی از نظر UI و UX فراهم می کند.

بنابراین ، امکان توسعه برنامه های Flutter با رابط های زیبا و مدرن وجود دارد که تجربه کاربری روان را فراهم می کند. این برنامه ها عملکرد خوبی دارند و فرصت های کمی برای بروز مشکلات دارند.

 

۴_  دلایل بر اثبات برتری فلاتر بر دیگر رقبا در عرصه اپلیکیشن

وضعیت Flutter به عنوان آینده توسعه برنامه ریشه در ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد آن دارد. این برنامه به بسیاری از چالش هایی که امروزه توسعه دهندگان اپلیکیشن با آن روبرو هستند ، می پردازد. به عنوان منبع باز ، Flutter از پیشرفت های مداوم بهره مند می شود. و همچنین از جامعه توسعه دهنده فعال و گوگل به روز می شود. این تضمین می کند که با آخرین روند و فن آوری های صنعت به روز است. در اینجا دلایل زیر وجود دارد که چرا Flutter در حال تبدیل شدن به آینده توسعه برنامه های تلفن همراه است.

۱. عملکرد و سرعت

Flutter کد های بومی را کامپایل می کند. این منجر به عملکرد برنامه بالا می شود.  انیمیشن های روان ، رندر رابط کاربری سریع و پاسخگویی عالی را ارائه می دهد. در نهایت ، به عنوان یک انتخاب ایده آل برای ساخت برنامه هایی که به ویژگی های استاندارد بالا نیاز دارند ، برجسته می شود.

۲. اکوسیستم غنی از ابزارک ها

Flutter با مجموعه ای غنی از ابزارک های از پیش طراحی شده برای عناصر رابط کاربری مشترک همراه است. علاوه بر این ، جامعه Flutter به طور فعال به یک کتابخانه گسترده از بسته ها و افزونه هایی که قابلیت ها را گسترش می دهند ، کمک می کند. بنابراین ، استفاده از آن برای ادغام ویژگی های مختلف در برنامه ها در زمان نزدیک بیشتر خواهد شد.

۳. پشتیبانی از وب و دسکتاپ

Flutter فراتر از موبایل گسترش یافته است تا از توسعه برنامه های وب و دسکتاپ پشتیبانی کند. توسعه دهندگان می توانند از یک پایگاه کد واحد برای هدف قرار دادن چندین سیستم عامل استفاده کنند. بنابراین ، توسعه دهندگان و شرکت های توسعه برنامه های تلفن همراه عمدتا به دلیل پشتیبانی چند پلتفرم خود از Flutter استفاده می کنند.

۴. جامعه و منابع قوی

Flutter دارای یک جامعه توسعه دهنده به سرعت در حال رشد و درگیر است. این بدان معنی است که توسعه دهندگان به منابع مختلف دسترسی دارند. به عنوان مثال ، آموزش ها ، مستندات و غیره و منابع خود را به روز می کند تا به آنها کمک کند تا بر چالش ها غلبه کنند. بنابراین ، توسعه دهندگان جدید Flutter پشتیبانی خوبی از جامعه خواهند داشت و با توسعه برنامه شروع خواهند کرد.

۵. سرمایه گذاری مداوم گوگل

گوگل به سرمایه گذاری در Flutter ادامه می دهد. غول فناوری همیشه در تلاش است تا قابلیت دوام بلند مدت خود را تضمین کند. حمایت گوگل اعتبار و اطمینان را برای توسعه دهندگان و کسب و کارها به طور یکسان اضافه می کند. در زمان نزدیک ، گوگل به روزرسانی های بیشتری را برای Flutter منتشر خواهد کرد تا آن را مفیدتر کند.

۶. هزینه و اثربخشی

ماهیت چند پلتفرم Flutter و زمان توسعه سریع تر به صرفه جویی در هزینه برای کسب و کار تبدیل می شود. با این چارچوب ، توسعه دهندگان می توانند همان پایگاه کد را پیاده سازی کنند. و همچنین از اجزای بومی برای اندروید و iOS استفاده کنید. بنابراین ، به استارت آپ ها و شرکت ها اجازه می دهد تا برنامه های با کیفیت بالا را در محدودیت های بودجه بسازند.

نتیجه گیری :

در پایان ، Flutter به عنوان یک پیشگام واقعی در زمینه توسعه برنامه های تلفن همراه ظاهر شده است. ترکیب منحصر به فرد ویژگی ها و قابلیت های آن باعث شده که در خط مقدم رقابت قرار بگیرد. بنابراین ، آن را نه تنها یک روند بلکه یک نیروی تحول دهنده می کند.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.