۰
(۰)

در این مقاله میخواهیم ده مورد از کاربردهای جذاب و کارآمد هوش مصنوعی یا Artificial intelligence یا به اختصار AI در زندگی شخصی و تکنولوژی را بررسی کنیم. همچنین قصد داریم مقدمه ای بر هوش مصنوعی نیز داشته باشیم. داستان AI و اوج گرفتن استفاده از آن به تاریخ ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۲ جایی که شرکت openAI چت بات ChatGPT را منتشر کرد بر میگردد، تا قبل از این تاریخ نیز AI به شکل های مختلف در زندگی روزمره مردم قابل مشاهده بود اما این تاریخ به عنوان یک انقلاب در زمینه AI شناخته میشود.

هوش مصنوعی چیست ؟

در اولین قدم، میبایستی بگوییم برای هوش مصنوعی تعریف واحدی که تمامی افراد و دانشمندان بر روی آن توافق داشته باشند نمی توان ارائه داد. هوش مصنوعی ( Artificial intelligence ) که به اختصار AI نیز نامیده می شود ، بصورت کلی برای توصیف سیستمی به کار میرود که دارای توانایی هایی از جمله مانند انسان فکر کردن ، منطقی عمل کردن و منطقی فکر کردن باشد. به نقل از ویکی پدیای فارسی، هوش مصنوعی، هوشی دیجیتال است که توسط ماشین ها و کامپیوتر ها ظهور پیدا کرده است ، این هوش در مقابل هوش طبیعی، مانند هوش انسانی قرار میگیرد. این توضیح خود نشان دهنده گستردگی AI و بی انتها بودن تعریف های این تکنولوژی می باشد، بصورت کلی هر ماشینی که بتواند سیستم یادگیری داشته باشد، بتواند فکر کند و در نهایت بتواند منطقی عمل کند را می توان جزئی از AI دانست.

کاربرد های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در آموزش و یادگیری

در دنیای امروز که اکثرا مطالب و آموزشات بصورت دیجیتال ارائه می شود ، AI می تواند در خلاصه سازی و ارائه نکات مهم به شما در نقش یک معلم خصوصی عمل کند. البته که این معلم خصوصی هنوز بسیار جای پیشرفت دارد اما در حال حاضر هم می توان استفاده بسیار مفیدی از آن داشت.

تشخیص چهره و اجسام با AI

شبکه‌ای که قبلا برای تشخیص چهره‌ی انسان آموزش دیده است، می تواند چهره ها را تشخیص بدهد. همچنین تشخیص اجسام در عکس ها نیز یکی دیگر از قابلیت های AI می باشد. این دو مورد در حال حاضر بسیار راحت می باشند در حالی که در گذشته این موارد بشدت سخت، زمان گیر و در مواردی ناممکن بوده است.

هوش مصنوعی به عنوان دستیار های هوشمند

دستیار های هوشمند، دستیارهایی هستند که یکسری فعالیت های محدود را بدون نیاز به کمک شما انجام میدهند. از جمله این دستیار ها می توان به سیری دستیار اپل، اسیستنت گوگل و تجربه های ناموفق مایکروسافت اشاره کرد. برای مثال وقتی بخواهید با شخصی تماس بگیرید و یا موزیک پلی کنید، بصورت صوتی به دستیار هوشمند خود میگویید و دستیار موزیک را پلی و یا با شخص مورد نظر تماس میگیرد.

استفاده از AI وسایل نقلیه خودران

از جمله قابلیت های هوش مصنوعی، همانطور که در بالاتر گفته شد تشخیص اجسام می باشد، از همین رو این نوع AI میتواند ماشین ها، افراد، اجسام و موقعیت آن هارا تشخص بدهد و با آن ها فاصله موردنیاز را حفظ کند. این نوع هوش مصنوعی، با ترکیبی از هوش مصنوعی موقعیت یابی و شبکه ای از پیش تمرین داده شده برای رانندگی، می تواند وسایل نقلیه خودران را تشکیل بدهد. از جمله ماشین های تسلا که دارای قابلیت رانندگی خودکار هستند.

هوش مصنوعی به عنوان سیستم عامل وسایل نقلیه

تشخیص گفتار و تقلید صدا

به تازگی این مورد نیز به توانایی های AI اضافه شده است. با ۱۵ ثانیه صحبت کردن با یک AI از قبل تمرین داده شده، می توانید صدای خود را به مدت طولانی و با نرخ شباهت بالایی تکرار کنید. متنی به AI بدهید و هوش مصنوعی متن مذکور را به صدای شما تقلید کرده و بخواند.

ساخت و ویرایش عکس ها

یکی دیگر از قابلیت های هوش مصنوعی، ساخت و ویرایش عکس ها می‌باشد. از جمله هوش مصنوعی ها در این زمینه به میدجورنی ، DALL-E اشاره کرد. این AI ها توانایی ساخت عکس در تمامی موضوعات را دارا می باشند اما طبیعتا در برخی زمینه ها قدرتمند و در برخی زمینه ها ضعف دارند. برای ویرایش عکس نیز می توان AI استفاده شده در فتوشاپ را مثال زد. با این هوش مصنوعی شما می توانید بخشی از عکس را انتخاب کنید، سپس به یکی از زبان های پشتیبانی شده بگویید یک بخش از عکس با مورد دیگری جایگزین شود. به عنوان مثال جابه جایی یک کامپیوتر ویندوزی در عکس با یک مک اپل و یا برعکس.

دیپ فیک با هوش مصنوعی

دیپ فیک به معنی ساخت یک ویدیو از یک شخص با متن دلخواه شما و چهره فرد موردنظر می باشد. این تکنولوژی به هر شکلی می‌تواند باشد و این یکی از موارد آن است. هوش مصنوعی با استفاده از حالات چهره و حرکت لب ها از روی منابع قبلی، ویدیو های جدید را میسازد. به عنوان مثال می توانید با چهره یک بازیگر هالیوودی و متن تبلیغات کسب و کار خود، یک ویدیوی تبلیغاتی بسازید. این دست از ویدیو ها در صورتی که بدون اجازه افراد ساخته شود غیرقانونی خواهد بود.

امور مالی و حسابداری

هوش مصنوعی برای امور مالی نیز قابلیت هایی را دارا می باشد. در زمینه امور مالی، میتواند به تعادل خروجی و ورودی مالی و در زمینه حسابداری میتواند به عنوان یک حسابدار برای شما کار کند. برای انجام این موارد میبایستی از هوش مصنوعی که برای مسائل ریاضی تمرین داده شده است استفاده بفرمایید.

تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند، تبلیغاتی می‌باشد که در زمان و مکان مناسبی، به شخص مناسبی نشان داده می‌شود. به عنوان مثال تبلیغات مربوط به فروش سرور اختصاصی صرفا میبایستی به جامعه IT نشان داده شود و افراد حقیقی نیازی به سرور اختصاصی ندارند. در صورتی که اینکار به نحو احسن انجام شود می‌توان آن را تبلیغات هدفمند نامگذاری کرد. AI نیز در این نوع از تبلیغات می‌تواند بسیار کمک کننده واقع شود. با رهگیری فعالیت اشخاص با رضایت آنها، می توانیم به علاقه‌مندی های آنها و حوزه کاری آنها پی ببریم. با دانستن این موضوع نیز می‌توانیم تبلیغات مناسب را به آنها نمایش بدهیم. لازم به ذکر است تا قبل از این نیز این اقدامات توسط Google Ads و سرویس های مشابه انجام میشد و هوش مصنوعی آنرا قدرتمند تر میکند.

سلامتی و علائم حیاتی با هوش مصنوعی

AI میتواند علائم حیاتی ما را لحظه به لحظه چک کند و در صورتی که مورد مشکوکی مشاهده کرد، اعلام کرده تا شخص مذکور به دکتر مراجعه کند. این مورد با اعلام عدد نرمال برای بخش های مختلف بدن مثل فشار عادی یک شخص و چک کردن فشار شخص مذکور با فشار عادی انجام میشود، در صورتی که تفاوت دو عدد خارج از محدوده مشخص شده باشد، هوش مصنوعی این مورد را به شما تذکر خواهد داد. در این زمینه بسیار جای پیشرفت وجود دارد، اما قابلیت های فعلی نیز بسیار هیجان انگیز می باشند. لازم به ذکر است این یک مثال ساده می باشد.

سخن پایانی

ما در اولین گام ها هستیم و AI بسیار جای پیشرفت دارد. هوش مصنوعی در تمامی زمینه ها می تواند کمک کننده باشد. موارد ذکر شده صرفا بخش کوچکی از کاربرد های هوش مصنوعی هستند. سعی کنید در تمامی بخش ها از AI استفاده کنید و همیشه همراه تکنولوژی باشید. آینده در دستان AI خواهد بود و بسیار خوب است که از امروز با این تکنولوژی جذاب دوست باشید.

امیدواریم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.