۰
(۰)

در این مطلب قصد داریم چند ترفند تاثیرگذار در بهبود سئوی سایت را برایتان بازگو کنیم. اگر نکاتی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم را رعایت کنید شانس شما برای کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو افزایش خواهد یافت. قبل از هر چیز لازم است توضیح کوتاهی در مورد اینکه SEO چیست به شما ارائه دهیم.

سئو چیست؟

سئو یا SEO در لغت به معنای بهینه سازی موتور جستجو میباشد. اگر بخواهیم این کلمه را به لحاظ مفهومی معنا کنیم، میتوان گفت سئو یعنی یک روند مناسب برای بهتر دیده‌ شدن یک وبسایت در نتایج جستجو. معمولاً وب‌سایت‌هایی که بالاترین جایگاه و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدیدکننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آوردند و این بازدیدکنندگان میتوانند به مشتری تبدیل شوند. سئو ممکن است انواع گوناگون جستجو را دربرگیرد. از جمله جستجوی تصویر، جستجو در ویدیو، جستجوی دانشگاهی، جستجو در اخبار و جستجو در نقشه. «سئو» یک سایت شامل مولفه های زیادی میشود، که توسط موتورهای جستجو بررسی و بازبینی می‌شود.

عوامل بسیاری ازجمله محتوای جذاب، کلمات کلیدی مناسب، استفاده از تصویر و ویدیو مرتبط و… در بالا رفتن امتیاز سئوی سایت شما تاثیرگذار میباشند. با رعایت نکاتی که در ادامه برایتان توضیح میدهیم، میتوانید جایگاه مطالب خود را در نتایج جستجو بهبود ببخشید.

چند راهکار تاثیرگذار در افزایش سئو سایت

۱. بهینه سازی نسخه موبایل سایت

گوگل سالهاست که وبسایت ها را به داشتن نسخه موبایلی ترغیب میکند. از سال ۲۰۱۵ گوگل وب سایت هایی را که نسخه موبایل بهتری دارند، در نتایج جستجو بهتر نشان میدهد. البته این موضوع جای تعجبی ندارد، چرا که طبق مطالعات انجام شده توسط وب سایت BrightEdge، در حال حاضر بیش از ۵۶% ترافیک وب از طریق دستگاه های موبایل ایجاد میشود.

در این راستا می توانید از ابزار Mobile-Friendly Test گوگل استفاده کنید تا از نمایش صحیح وب سایت خود در دستگاه های موبایل اطمینان حاصل کنید.

در هنگام ساخت نسخه موبایل بهتر است از این موضوع آگاه باشید که ممکن است بین نتایج گوگل در جستجوی یک کلمه کلیدی در نسخه موبایل و دسکتاپ تفاوت هایی وجود داشته باشد. به همین دلیل باید نسخه موبایل به گونه ای طراحی گردد که محتوای آن برای صفحات کوچکتر موبایل بهینه است. محتوای نسخه موبایل بایستی در این صفحات خوانا بوده و اسکرول کردن به مطالب در آن ساده باشد. همچنین استفاده از تصاویر کوچکتر در نسخه موبایل نیز می تواند در افزایش سرعت سایت در دستگاه های موبایل تاثیر زیادی داشته باشد.

ریسپانسیو

۲. افزایش امنیت سایت با HTTPS

دیگر ترفند سئو افزایش امنیت سایت با پیاده سازی گواهینامه امنیتی SSL است. HTTPS نسخه امنتر پروتکل HTTP میباشد و در کنار SSL میتواند لایه ای ایمنی برای انتقال اطلاعات ایجاد کند. در این لایه امنیتی اطلاعات به صورت رمزنگاری شده منتقل می شوند و تجربه امنتری برای کاربران در هنگام کار با سایت ایجاد میکنند.

پروتکل HTTPS علاوه بر افزایش امنیت کاربران، مزایایی در حوزه سئو برای شما به همراه دارد. به عنوان مثال گوگل نسخه HTTPS وب سایت ها را ترجیح می دهد. از اکتبر سال ۲۰۱۷ گوگل در مرورگر کروم در وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS استفاده نمی کنند، هشداری را به کاربران نمایش می دهد. این موضوع ممکن است که موجب ترغیب کاربران به ترک وب سایت شود.

همچنین گوگل از پروتکل HTTPS به عنوان یکی از فاکتورهای سئو در الگوریتم خود نام برده است. چرا که موتورهای جستجو علاقه مند به نمایش وب سایت هایی در نتایج جستجو هستند که تجربه کاربری ایمنی را برای مخاطبین خود ایجاد می نمایند.

ssl

یکی دیگر از مزایای استفاده از پروتکل HTTPS نمایش دقیق تر مرجع ترافیک در گوگل آنالیتیکس است. در وب سایت های با پروتکل HTTP، احتمال زیادی وجود دارد که ترافیک های دارای مرجع از نوع مستقیم شناسایی شوند؛ در وب سایت های با پروتکل HTTPS، دامین ارجاع دهنده ترافیک قابل مشاهده بوده و این گونه میتوان منابع ترافیکی سایت را به طور دقیق تری شناسایی کرد.

۳. تولید محتوای جذاب و ارزشمند

بازاریابی محتوا نقش مهمی در کمک به ارتقا وبسایت در نتایج گوگل دارد. محتوا موجب جذب مخاطبین بیشتری به وب سایت شده و در کنار آن میتواند وجه تمایز شما با سایر رقبا باشد.

نکته کلیدی در تولید محتوا این است که ابتدا با یافتن کلمات کلیدی به خواسته های کاربران پی برده و سپس اقدام به تولید محتوا برای آن کنید. محتوای ایجاد شده باید فراتر از شرح خدمات و محصولات بوده و مزایای آن برای مشتریان را نیز توضیح دهد. اگر میخواهید که ارتباطی قوی بین شما و کاربرانتان ایجاد شود، باید در قالب محتوا به بیان چالش ها و نگرانی های کاربران و همچنین راهکارها نیز بپردازید.

محتوای ارزشمند

محتوا همچنان پادشاه وب محسوب شده و تولید محتوای با کیفیت و بلند میتواند وب سایت شما را به صدر نتایج جستجو برساند.
بنابراین دیگر تولید محتوای ۵۰۰ کلمه ای برای یک موضوع کلی پیشنهاد نمیشود. با وجود محتواهای بسیاری که در وب برای پاسخ به سوالات کاربران وجود دارند، تولید محتوای بلند میتواند گوگل را متقاعد به نمایش وبسایت شما در صفحه اول نتایج جستجو کند.

برای یافتن موضوعات مرتبط با وبسایت باید دست به فرایندی با نام یافتن کلمات کلیدی بزنید. بدین شکل میتوانید از نوع جستجوی کاربران و عبارت سرچ شده توسط آنها برای یافتن محصولاتتان پی ببرید. همچنین میتوانید متوجه شوید که سوالات کاربران درباره محصولات و خدمات شما چیست. بعد از این فرایند است که قادر به بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو هستید.

یکی دیگر از فاکتورهای مرتبط با محتوا در سئو بروزرسانی محتواست. موتورهای جستجو وبسایت هایی که در حال تولید محتوای جدیدتری درباره موضوعات روزمره هستند را دوست دارد. اینجاست که وبلاگ سایت ارزش خود را نشان می دهد. با انتشار منظم محتوای با کیفیت در وبلاگ تعداد صفحات ایندکس شده سایتتان افزایش یافته و شانس دیده شدن شما در نتایج جستجو بیشتر می شود.

۴. حضور بیشتر در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی میتوانند عنصر مهمی در استراتژی بهینه سازی برای موتورهای جستجو باشند. اول از همه اینکه صفحات شبکه های اجتماعی در نتایج گوگل به نمایش در می آیند. در حقیقت آدرس شبکه های اجتماعی در هنگام جستجو نام برند در گوگل دیده میشوند. این مسئله به آن معناست که کاربران این گونه از شبکه های اجتماعی برند شما نیز آگاه خواهند شد.

نکته مهم دیگر اینست که اشتراگ گذاری محتوای سایت در شبکه های اجتماعی منجر به ترافیک بیشتر سایت میشود. چرا که کاربران بیشتری از وجود محتوای منتشر شده آگاه می گردند. در صورت اشتراک گذاری بیشتر لینک ها توسط دنبال کنندگان، این موضوع از دید موتورهای جستجو این طور تحلیل میشود که احتمالا محتوای مورد نظر دارای جذابیت زیادی است.

تنها به یک یا دو شبکه اجتماعی محدود نشده و تا آنجا که میتوانید اقدام به فعالیت در شبکه های اجتماعی مختلف کنید. این گونه توسط مخاطبین بیشتری دیده می شوید.

۵. استفاده از کلمات کلیدی بلند

استفاده از کلمات کلیدی بلند یکی از بنیادی ترین ترفندهای سئو محسوب میشود.

کلمات کلیدی بلند عباراتی هستند که طولانی تر از کلمات کلیدی معمول بوده و اشاره به پرسش یا محصولی با ویژگی های به خصوص دارند؛ با کسب رتبه در چنین نوع کلمات کلیدی کاربرانی به وبسایت شما روانه میشوند که دارای نیاز به خصوصی هستند و وبسایت شما نیز میتواند به خوبی به این نیاز پاسخ دهد.

شاید کسب رتبه در یک کلمه کلیدی بلندتر موجب افزایش ترافیک زیادی نشود، اما ترافیک به دست آمده از آن کاملا با آنچه که وب سایت ارائه میدهد در یک راستاست. این مسئله بدین معنیست که کاربران به دست آمده با احتمال بیشتری به خدمات یا محصولات شما علاقه نشان خواهند داد. به علاوه میزان رقابت در کلمات کلیدی بلندتر بسیار کمتر است.

تمرکز بر روی کلمات کلیدی بلند موجب افزایش شانس کسب رتبه در صفحه اول گوگل میشود. در صورت نشانه گرفتن کلمه کلیدی که میلیون ها نتیجه برای آن در وب وجود دارد، با رقبای سرسخت تری نیز رو به رو خواهیم بود. در این صورت نیاز به صرف زمان و منابع بسیار بیشتری برای رقابت با آنها است.

کلمات کلیدی بلند

۶. تولید محتوای ویدئویی

آیا می دانستید که ۵۵% نتایج گوگل حداقل همراه با یک ویدئوست؟! کاربران ویدئوها را دوست دارند و موتورهای جستجو نیز علاقه مند به راضی کردن کاربرانشان هستند. بنابراین با ساخت و انتشار محتوای ویدئویی شانس وب سایت شما برای دیده شدن افزایش میابد.

سایت های اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب یکی از مکان های محبوب کاربران برای آپلود ویدئو است. در جهت بهینه سازی هر چه بهتر ویدئو ها در این وب سایت ها به نکات زیر توجه داشته باشید:

محتوای ویدیویی
 • عنوان ویدئو را متناسب با اصول سئو انتخاب نمایید. از کلمات کلیدی در ابتدای نام ویدئو استفاده کرده، آنرا به گونه ای بنویسید که شرحی از موضوع ویدئو داشته باشد.
 • توضیحات ویدئو را از یاد نبرده و متنی متناسب با موضوع ویدئو برای کاربران فراهم کنید.
 • در صورت امکان انتخاب تصویر ویدئو، تصویر مناسبی را برای آن انتخاب نمایید. اگرچه ممکن است گوگل از این فاکتور در رتبه بندی ویدئوها استفاده نکند، اما این تصویر بر روی میزان کلیک کاربران موثر است.

یکی دیگر از نکات بهینه سازی ویدئو مخصوصا در حوزه های آموزش تولید ویدئوهای بلندتر است. ویدئوهای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای برای موضوعاتی که نیاز به توضیح فراوان دارند می تواند نسبت به یک ویدئوی یک دقیقه ای بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

۷. رفع خطاهای ۴۰۴

خطای ۴۰۴ زمانی مشاهده میشود که کاربر وارد صفحه ای شود که در حقیقت در وبسایت وجود ندارد. با استفاده از گوگل سرچ کنسول یا ابزارهای موجود در وب میتوانید به این لینک ها و صفحات پی ببرید.

سپس پس از شناسایی آنها را به صفحات مورد نظر خود ریدایرکت ۳۰۱ کنید. در صورتی که منشا لینک های ۴۰۴ وب سایت شماست، اقدام به تصحیح لینک های ۴۰۴ پس از ریدایرکتشان کنید.

۸. افزایش سرعت سایت

سرعت سایت یکی از ترفندهای سئوست که کمتر به آن توجه میشود. گوگل از سال ۲۰۱۰ سرعت سایت را به عنوان یکی از فاکتورهای سئو در نظر گرفته است. تقریبا ۵۰% کاربران وب انتظار دارند که وبسایت مورد نظرشان در کمتر از ۳ ثانیه بارگذاری گردد. خیلی از آنها نیز در صورت افزایش این زمان به پنج یا شش ثانیه ممکن است وبسایت را ترک کنند.

این مسئله نشان میدهد که علاوه بر اهمیت سرعت سایت از دید موتورهای جستجو، کاربران موتورهای جستجو نیز به آن اهمیت داده و در صورت مشاهده یک وبسایت کند ممکن است که دیگر به آن باز نگردند.

بخش های مختلفی بر روی سرعت سایت تاثیر گذارند. یکی از تاثیر گذارترین عوامل بر روی سرعت سایت تصاویر هستند. به واسطه فشرده سازی میتوان حجم تصاویر را تا ۵۰% و حتی بیشتر کاهش داد. این کار موجب افزایش بارگذاری سرعت سایت خواهد شد.

بهینه سازی تصاویر سایت تنها اقدامی نیست که موجب کاهش زمان بارگذاری میگردد. در ادامه به معرفی چند تکنیک دیگر برای بهینه سازی سرعت سایت پرداخته ایم.

سرعت وبسایت
 • بررسی منابع صفحه: با بررسی تمام منابعی که در صفحه بارگذاری میشوند، موارد غیرضروری را حذف کنید.
 • فعالسازی کش مرورگر: فعالسازی کش مروگر به کاربران اجازه میدهد تا در تکرار بازدید از سایت و به واسطه ذخیره سازی برخی از منابع، زمان بارگذاری کمتری را تجربه کنند.
 • کاهش افزونه ها: یکی دیگر از روش های بهبود زمان بارگذاری سایت غیرفعالسازی و حذف افزونه های اضافی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس است.
 • استفاده از هاست مناسب: استفاده از هاست پرسرعت میتواند کمک شایانی در افزایش سرعت لود شدن صفحات شما داشته باشد.

۹. پیاده سازی AMP

آیا تاکنون دقت کرده اید که برخی از نتایج گوگل پس از کلیک بسیار سریع و خیلی ساده بارگذاری میشوند؟ دلیل این نوع نمایش استفاده از استاندارد کد نویسی به نام AMP است که اغلب نادیده گرفته میشود.

مطمئنا تا حالا بایست درک کرده باشید که با افزایش روزافزون استفاده از دستگاه های موبایل بهتر است که توجه ویژه ای بر روی تجربه کاربری در این پلتفرم ها کرد. هدف از AMP افزایش سرعت بارگذاری سایت در دستگاه های موبایل میباشد.

در بحث بر روی سرعت بارگذاری وب سایت در دستگاه های موبایل حتی چند ثانیه نیز میتواند بسیار مهم باشد. وبسایت آمازون طی بررسی های خود اعلام کرده است که هر ۱۰۰ میلی ثانیه تاخیر در بارگذاری وب سایت فروش وبسایتشان را تا ۱% کاهش می دهد.

مطمئنا وب سایت شما شاید به اندازه آمازون بزرگ نباشد، اما نتیجه این بررسی نشان از اهمیت موضوع سرعت سایت مخصوصا در دستگاه های موبایل دارد. چرا که طبق آمار SimilarWeb، در حال حاضر دستگاه های موبایل ۵۶% ترافیک وب را به خود اختصاص داده اند.

اما چگونه اقدام به پیاده سازی AMP در وب سایت کنیم؟ در ابتدا ما نیاز به داشتن حداقل دو نسخه از وبسایت داریم:

 1. نسخه اورجینال صفحات
 2. نسخه AMP همان صفحه

نقطه ضعف AMP عدم اجازه بارگذاری جاوا اسکریپت های خارجی یا فرم هاست. به عبارتی در نسخه AMP شما نمیتوانید از عناصر مبتنی بر فرم مانند فرم کامنت استفاده نمایید.

برخی از مزایای AMP در سئو عبارتند از:

AMP
 • با فعالسازی AMP، آیکونی در کنار وبسایت شما در نتایج موبایل نمایش داده شده که موجب افزایش نرخ کلیک میگردد.
 • پیاده سازی AMP به واسطه افزایش سرعت بارگذاری موجب افزایش نرخ تبدیل میگردد.
 • یکی از مهمترین عوامل بانس ریت، کند بودن وب سایت است. کاربران در هنگام بارگذاری وب سایت های کند در نهایت خسته شده و آن را ترک می کنند. از آنجا که بانسریت در سئو میتواند به نحوی موثر باشد، بنابراین AMP موجب بهینه سازی سایت ازین حیث میگردد.

با در رعایت موارد فوق میتوانید جایگاه بهتری در صفحات جستجو برای خود کسب نمایید.


امیدواریم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.